Wednesday, October 27, 2021

Vláda kvůli postupující pandemii covid-19 schválila odklad elektronické evidence tržeb až na 1. ledna 2023. Zároveň bude prodloužen program Covid III – tedy úvěry se zárukou pro firmy postižené současnou krizí.

Elektronicky evidovat tržby budou muset podnikatelé znovu od 1. ledna 2023. Ti, kteří chtějí své tržby elektronicky evidovat dobrovolně, tak mohou činit i nadále. Program Covid III umožní financování provozních ale nově i investičních nákladů firem komerčními bankami. Poskytovatelem ručení je Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Rizika vyhodnocují jednotlivé komerční banky.

Parametry v případě malých a středních firem (méně než 250 zaměstnanců):

  • ručení poskytováno nejvýše v rozsahu 90 % dluhu z jednotlivého poskytnutého úvěru, tedy podíl úvěrující banky na riziku je minimálně 10 %,
  • plnění ze záruky v jednotlivém případě omezeno částkou 45 mil. Kč, neboť program je parametricky nastaven na úvěry do 50 milionů korun (90 % limit krytí odpovídá absolutní částce 45 milionů).

Parametry podnikatelů zaměstnávajících 250 až 500 zaměstnanců:

  • ručení poskytováno v maximálním rozsahu 80 % poskytnutého úvěru, tedy podíl úvěrující banky na riziku je minimálně 20 %,
  • plnění ze záruky omezeno částkou 40 mil. Kč (80 procent z 50 milionů).

Více na: https://www.cmzrb.cz/podnikatele/zaruky/zaruka-covid-iii/