toggle menu
FiremníPohotovost.cz
  • Praktické příručky
  • Otázky a odpovědi
  • Kalendář
  • Formuláře
  • Odkazy
  • Články
    • Obecné informace
    • Oficiální sdělení
  • Kontakt
Wednesday, March 03, 2021
saved articles (0)
FiremníPohotovost.cz
Banner
  • Praktické příručky
  • Otázky a odpovědi
  • Kalendář
  • Formuláře
  • Odkazy
  • Články
    • Obecné informace
    • Oficiální sdělení
05 Čvn

Rodiče z příhraničí mají školky a lékaře v Německu, čekají na otevření hranice. Když nemohou děti převážet, mají všechny ty rodiny nárok na ošetřovné, když jejich děti chodí do MŠ v Německu, které se nyní otevírají?

05 června, 2020

Podle § 39 odst. 1 písm. b) bodu 1. zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů („ZNP“) platí, že nárok na ...


0
Nejnovější příspěvky
  • Finanční správa spouští příjem žádostí o kompenzace pro OSVČ ve výši 1000 Kč za den
  • Testování na koronavirus ve firmách startuje – AKTUALIZOVÁNO
  • Příručka testování ve firmách pro zaměstnavatele a OSVČ
  • Nárok na ošetřovné mají nově i rodiče prvňáčků, druháků a dětí v MŠ včetně OSVČ
  • Vláda vyhlašuje nový nouzový stav. Omezení pohybu se zpřísní, zavírají se školy i další služby
c Rozbalit všeC Skrýt vše

COVID nájemné (13)

b
Bude možné uplatnit žádost i na pronájem obchodu s čokoládou v OC, který byl opatřeními zasažen stejně jako ostatní provozovny?

Program se uplatní pouze na provozovny, kterým byl zakázán prodej zboží a služeb v provozovnách alespoň v části období od 13. března do 30. června 2020.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Je pronajímatel povinen snížit nájem o 30 %?

Není. V tomto případě ale nájemce nemá nárok na dotaci od státu. Podmínkou refundace 50 % nájemného je poskytnutí alespoň 30% slevy z nájemného pronajímatelem za období duben – červen 2020.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Nájemce platí nájemné na ruku a má doklad o platbě od pronajímatele. Postačuje tento doklad nebo musí žadatel doložit výpis z účtu?

Jednou z podmínek poskytnutí podpory je uhrazení alespoň 50 % z měsíčního nájemného žadatelem o podporu za období měsíců duben, květen a červen roku 2020 způsobem a v termínu obvyklém dle platné nájemní smlouvy, anebo do skončení nájemní smlouvy, pokud k němu dojde před 30. 6. 2020. Došlo-li k odložení plateb nájemného žadatelem o podporu na základě zák. č. 210/2020 Sb., nebo dohodou mezi žadatelem o podporu a pronajímatelem, považuje se podmínka věty první za splněnou, dojde-li k uhrazení alespoň 50 % z měsíčního nájemného žadatelem o podporu za období duben, květen a červen roku 2020 nejpozději den před podáním žádosti o poskytnutí dotace. Forma transakce není pro způsobilost žadatele relevantní.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Musí být již prokazatelně zaplaceno za duben, květen, červen, nebo stačí příslib, že bude zaplaceno? Pokud bylo zaplaceno plné nájemné za duben a pak poskytnutá sleva – bude mít žadatel nárok na dotaci? Pronajímatel zvažuje snížení nájemného jen na část dotovaného období.

Platba nájemného musí být provedena před podáním žádosti. Sleva musí být poskytnuta na celé období duben až červen.
Podmínky pro poskytnutí dotace jsou:
a) Poskytnutí slevy pronajímatelem ve výši alespoň 30 % z ceny nájmu na období měsíců dubna, května a června roku 2020. (Přípustné je, že byla před podáním žádosti uzavřena dohoda či dodatek nájemní smlouvy mezi pronajímatelem a žadatelem o podporu.) V případě podpory podle bodu 5 e) tohoto programu tato podmínka neplatí.
b) Uhrazení alespoň 50 % z měsíčního nájemného žadatelem o podporu za období měsíců duben, květen a červen roku 2020 způsobem a v termínu obvyklém dle platné nájemní smlouvy, anebo do skončení nájemní smlouvy, pokud k němu dojde před 30. 6. 2020. Došlo-li k odložení plateb nájemného žadatelem o podporu na základě zák. č. 210/2020 Sb., nebo dohodou mezi žadatelem o podporu a pronajímatelem, považuje se podmínka věty první za splněnou, dojde-li k uhrazení alespoň 50 % z měsíčního nájemného žadatelem o podporu za období duben, květen a červen roku 2020 nejpozději den před podáním žádosti o poskytnutí dotace.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Stravovací zařízení se rozhodlo otevřít výdejové okénko, čímž si zajistilo během krizového opatření alespoň část běžných tržeb. Mají nárok na dotaci?

Ano, na dotaci z programu Covid-nájemné mají nárok také stravovací zařízení, která se rozhodla provozovat výdejová okénka. Rozhodující skutečností je, že jim byl v důsledku přijatých mimořádných opatření v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19 byl zakázán prodej zboží a poskytování služeb v provozovnách alespoň v části období od 13. března do 30. června 2020.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Podnikatel má nájemní smlouvu na více provozoven na stejné adrese. Má možnost žádat jako celek, nebo pouze dle příslušného využití jednotlivých prostor?

Žadatel podává jednu žádost na jednu provozovnu. Přihlíží se k využití jednotlivých prostor, zda podnikatelská činnost byla pozastavena krizovým opatřením Vlády ČR. Způsobilým žadatelem je takový žadatel, kterému byl v důsledku přijatých mimořádných opatření v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19 zakázán prodej zboží a služeb v provozovnách alespoň v části období od 13. března do 30. června 2020.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Co je myšleno pod pojmem spřízněné osoby?

Nájemce a pronajímatel nesmí být pro účely čerpání podpory dle tohoto programu:
– osobami blízkými dle ust. § 22 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník,
– ve vztahu osoby ovládající a ovládané dle ust. § 74 a násl. zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích,
– osobami jednajícími ve shodě dle ust. § 78 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích,
– ve vztahu, kdy jeden z nich vůči druhému uplatňuje podstatný vliv dle ust. § 22 odst. 5 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví,
– osobami, které jsou součástí jednoho konsolidačního celku dle ust. § 22 odst. 6 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Bude se program Covid – nájemné vztahovat i na provozovny, které byly uzavřeny z důvodu nařízené karantény zaměstnanců?

Ne. Podpora z programu Covid – Nájemné je určena nájemcům, kterým byl zakázán prodej zboží a služeb v provozovnách alespoň v části období od 13. března do 30. června 2020.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Bude se program vztahovat pouze na nájem anebo i na služby v rámci nájemného?

Program se vztahuje na platbu nájemného. Platby za služby (elektřina, voda, plyn, úklid, a další příslušenství) nejsou způsobilým výdajem dle toho Programu.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Pokud pronajímatel nabídne větší slevu nájmu než požadovaných 30 %, bude v tomto případě možné žádat o dotaci menší než 50 %?

Ano, sleva na nájemném musí být alespoň 30 %.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Pronajímatel poskytne nájemci slevu. Bude pronajímatel za tuto slevu nějakým způsobem od státu kompenzován nebo dotaci obdrží pouze nájemce?

Pronajímatel nebude kompenzován státem, dotace je určena nájemci.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Zapsaný spolek pořádá kulturní akce s občerstvením, má i povoleno zprostředkování obchodu a služeb. Jsou v nájmu od obce v kulturní centru. Bude se na ně vztahovat Covid nájemné?

Způsobilým žadatelem je fyzická osoba–podnikatel, nebo právnická osoba, podnikající dle Živnostenského zákona, nebo obdobným způsobem, v provozovně, kterou musela v rozhodném období 13. března až 30. června 2020 na základě krizových opatření vlády uzavřít. Program COVID-Nájemné je možné využít za předpokladu poskytnutí slevy pronajímatelem alespoň 30 % a úhrady alespoň 50 % nájemného.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Apartmánový dům pronajímá celý dům s byty, součástí je také recepce. Má nárok na dotaci?

Podpora Programu se vztahuje pouze na provozovny podle § 17 odst. 1 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, pokud jsou určeny k prodeji zboží nebo poskytování služeb. Obdobně se za provozovnu pro účely tohoto Programu považují prostory, které jsou určeny k prodeji zboží nebo poskytování služeb na základě jiných zákonů (např. provozování svobodného povolání). Za poskytování služeb zákazníkům se pro účely tohoto Programu nepovažuje nájem či podnájem provozovny.

5. 6. 2020
Zdroj

Antivirus – program ochrany zaměstnanosti (32)

b
Firma žádala o Antivirus, obdržela datovou schránkou vyhodnocení, že dohoda může být uzavřena, ale ptají se, jakým způsobem ji uzavřít či zda uzavřena je již tímto vyrozuměním.

Dohoda je uzavřena zasláním podepsané dohody ze strany Úřadu práce České republiky zpět zaměstnavateli do datové schránky.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Oční poliklinika v MS kraji orientovaná na polskou klientelu nemůže provozovat svou praxi z důvodu uzavření hranic. Má nárok na Antivirus B?

Ano, na kliniku by se měl vztahovat program Antivirus třídy B. Nejedná se ale o omezení vstupů, ale o omezení poptávky po poskytovaných službách.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Firma má dlouhodobě platební problémy. Spadá do kategorie MSP. Situace se po 12. 3. ještě zhoršila. Má vůbec právo žádat o Antivirus?

Ano, pokud vyplatila zaměstnancům náhradu mzdy za dobu trvání překážky v práci (včetně odvodu pojistného).

5. 6. 2020
Zdroj
b
Má spolek platící DPH nárok na Antivirus?

Ano, má. V rámci Programu Antivirus není právní forma žadatele rozhodná.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Firma s.r.o. pořádající incomingy z Německa je aktuálně bez práce. Paní zaměstnává sama sebe – bude moct čerpat podporu z programu Antivirus? Zaměstnává i další lidi ve formě DPP – je možné i na ně čerpat nějakou podporu?

Na pracovní poměr, který uzavře na jedné straně fyzická osoba jako statutární orgán zaměstnavatele a na straně druhé táže osoba jako zaměstnanec, není pro účely poskytování příspěvků aktivní politiky zaměstnanosti, kam spadá Program Antivir, pohlíženo jako na pracovní poměr. Zároveň jsou příspěvky poskytován výhradně na zaměstnance v pracovním poměru, nikoliv na DPP/DPČ.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Zdravý zaměstnanec nebyl vpuštěn do karanténní oblasti, aby mohl být v práci. Vztahuje se na zaměstnavatele program Antivirus A nebo B?

Ano, zaměstnavatel by měl mít nárok na režim A.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Zaměstnanec skončil k 31. 3. pracovní poměr na dobu určitou a nechtěla dál pokračovat. Vztahuje se na ni Antivirus A? Může zaměstnavatel nárokovat alespoň část mzdy, když se se zaměstnanci rozloučil v půlce měsíce?

Nikoliv, pracovní poměr musí trvat i v době, kdy zaměstnavatel podá vyúčtování. Vyúčtování podává po vyplacení mezd, tj. v kalendářním měsíci následujícím po měsíci vyúčtovávaném. Příspěvek nenáleží ani v případě, že ke dni podání vyúčtování pracovní poměr skončil nebo plyne výpovědní doba výpovědi dané zaměstnavatelem.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Pracovníci nepracují celou pracovní dobu, jelikož je méně práce. Za tu dobu, co nepracují, dostávají náhradu mzdy 60 % a za tu dobu, co pracují, dostávají mzdu 100 %. Dosáhnou zaměstnavatelé na Antivirus, když budou vyplácet mzdu?

Příspěvek se poskytuje na vyplacenou náhradu mzdy za dobu trvání stanovených překážek v práci. Samozřejmě je možné, aby zaměstnavatel kombinoval v rámci týdne či dne, nebo měsíce, výkon práce za mzdu s překážkou v práci s náhradou mzdy. Tato kombinace nevylučuje podporu v rámci Programu Antivirus. Na mzdu za vykonanou práci se ale příspěvek neposkytuje.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Dosáhne na Antivirus německý zaměstnavatel, který má v ČR jednoho zaměstnance, za kterého zde v ČR platí odvody?

Zahraniční zaměstnavatelé nejsou z podpory vyloučení, jestliže příspěvek bude poskytnut na zaměstnance v pracovním poměru zaměstnaného podle českého práva a účastného českého důchodového systému. V takovém případě se v žádosti uvede namísto IČO evidenční číslo plátce pojistného na sociální zabezpečení. V současné době se pracuje na technickém řešení zadávání do aplikace. Příspěvek ale lze poskytnout pouze na český bankovní účet.

5. 6. 2020
Zdroj
b
V rámci provozu klesla poptávka, a tudíž by byl nárok na Antivirus B. Zaměstnavatel vyplácí 100 % náhrady mzdy a jeho dotaz zní – dostane 60 % náhradu mzdy z vyplácených 100 %, nebo z 60 %, když má vyplácet náhradu mzdy minimálně ve výši 60 %?

Zaměstnavatel dostane 60% náhradu mzdy z vyplácených 100 %.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Polští pracovníci nemohou dorazit do práce, jelikož je z Polska do ČR už nepustí. Je jim vyplácena mzda od českého zaměstnavatele i po dobu, kdy nepracují v ČR. Zaměstnavatel se ptá, zda bude mít nárok uplatnit si tyto mzdy v rámci programu Antivirus A.

Ne, příspěvek se poskytuje na náhradu mzdy, a to výhradně z důvodu vzniku překážky v práci spočívající buď v nařízení karantény, nebo se jedná o jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele. Uvedený příklad není překážkou v práci na straně zaměstnavatele ani nařízením karantény.

5. 6. 2020
Zdroj
b
V rámci programu Antivirus B z důvodu omezení poptávky po službách dostane zaměstnavatel kompenzaci od státu pouze v případě, že pošle zaměstnance domů se 60 % platem? Pokud chodí do práce a mají nižší tržby, musí zaměstnavatel platit 100 % plat a náhradu od státu nedostane?

Program Antivirus je určen pouze pro mzdovou sféru, jestliže je vyplácen plat, nárok na příspěvek nevznikne. Z Programu Antivirus rovněž nelze hradit výdaje na mzdy, ale výhradně výdaje na náhradu mezd za dobu trvání stanovených překážek v práci.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Vztahuje se Antivirus na jednatele firem a na jednočlenná s.r.o.?

V případě jednatelů, kteří jsou zaměstnanci v pracovním poměru se příspěvek poskytne jedině tehdy, jestliže pracovní smlouva nebyla na straně zaměstnavatele podepsána toutéž osobou jako na straně zaměstnance. Na takovéto pracovní poměry nelze v rámci příspěvků APZ, kam Program Antivirus náleží, poskytnout příspěvek.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Ve formuláři pro podání žádosti o podporu v programu antivirus je uvedena podmínka bezdlužnosti. Musí firma prokazovat bezdlužnost – platba příspěvku by se prodloužila cca o měsíc, než finanční úřad a ČSSZ zašlou potvrzení o tom, že firma nic nedluží.

Podmínka nutnosti doložit „bezdlužnost“ byla po dobu trvání mimořádných opatření zrušena zákonem č. 161/2020.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Účetní chystá výplaty a není jí jasné, jestli má čekat na schválení dohody v programu Antivirus. Má počkat, až přijde schválená dohoda z MPSV?

Není nutné čekat.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak dokládat k žádosti v programu Antivirus doklady prokazující vypovězení zakázek, snížení odbytu, omezení dopravy apod.?

Není potřeba dokládat při poskytnutí příspěvku.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Firma má významný pokles poptávky v důsledku nařízení vlády, čili Antivirus B, ale ptá se – zaměstnanci nedostali žádný papír, že mají překážky v práci a dál chodili do práce, kde uklízeli, dělali inventury nebo šli domů dříve atd. Má v tomto případě nárok na kompenzaci dle B?

Ne, pokud konali práci, náleží zaměstnancům za dobu, kdy pracují, mzda v plném rozsahu, nikoliv náhrada mzdy. Do Programu Antivirus v takovém případě lze vstoupit pouze v případě, kdy zaměstnanci konali práci pouze po část pracovní doby a po zbytek byly zařazeni na překážku v práci. V tomto případě by zaměstnavatel mohl žádat o refundaci mzdových nákladů za vyplacenou náhradu mzdy za dobu trvání překážky v práci. Pokud zaměstnanec pracuje, nejedná se o překážku v práci.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Příspěvková organizace provozuje restauraci, která není podporována žádným příspěvkem zřizovatele. Má nárok na Antivirus?

Pokud jsou zaměstnanci odměňováni mzdou, nikoliv platem, a pokud mzdové náklady zaměstnavatele (vyplacené náhrady mezd) nejsou kryty veřejnými zdroji (příspěvkem od města), je možné žádat o příspěvek v rámci Programu Antivirus.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jaké dny uvést v žádosti o Antivirus do náhrady mzdy za březen? Celkovou březnovou částku, nebo poměrnou od 12. 3. 2020?

Výkaz vyplňuje zaměstnavatel, uvádí výši náhrad mezd vyplacených za dobu trvání překážek v práci v rozhodném období, tj. po 12. 3. 2020.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Podnikatel byl v dluzích vůči státním organizacím, nezaplatil daň z příjmu nebo DPH nebo měl splátkové kalendáře ještě před 12. 3., tj. dlužil ještě před stavem nouze. Když si požádá podnikatel o Antivirus, bude se bezdlužnost posuzovat od stavu nouze nebo nevadí, že měl dluhy ještě před ním?

Příspěvek v rámci programu Antivirus se zaměstnavateli poskytne bez ohledu na prokázání bezdlužnosti. Tedy bezdlužnost se vůbec nedokládá ani neposuzuje, tím ale není dotčena povinnost zaměstnavatele dluhy vůči veřejným rozpočtům uhradit.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Zaměstnanec je doma a pobírá v rámci programu Antivirus 100 % mzdy a zaměstnavatel bude žádat o refundaci 80 %. Zaměstnanec si chce podat žádost o ošetřovné na dítě, kterému je 10 let a se kterým je zaměstnanec doma a hlídá ho. Má zaměstnanec nárok na ošetřovné?

Souběh není možný, protože buď zaměstnanec pobírá mzdu – pracuje, nebo ošetřovné – je doma a stará se o dítě. Ošetřovné se vyplácí v případě, že zaměstnanec nemůže vykonávat práci z důvodu péče o dítě, které je doma kvůli uzavření školy/školky. Ošetřovné nelze vyplácet, má-li zaměstnanec ze zaměstnání, ze kterého se dávka vyplácí, nadále započitatelný příjem. Antivirus je program, který hradí zaměstnavateli část mezd pro zaměstnance. Nemůže tedy nastat souběh věcí, jsem doma z jednoho důvodu, buď pečuji o dítě, nebo jsem doma, protože jsem v karanténě/nebo je práce uzavřena usnesení vlády. O OČR se pak žádá s přiložením výkazu od zaměstnavatele, kde je uvedeno např: údaje o dnech, ve kterých měl zaměstnanec v průběhu měsíce, kdy pečoval o dítě, vykonávat zaměstnání / naplánované směny. Tento údaj je zásadní pro posouzení, zda má nárok na výplatu ošetřovného, neboť tento nárok nevzniká, pokud by se dávka měla vyplácet jen za dny pracovního klidu; údaje o dnech, ve kterých zaměstnanec pracoval. Upozorňujeme, že je třeba uvést i dny, ve kterých zaměstnanec čerpal dovolenou či mu náležela náhrada mzdy z jiného důvodu (tyto dny se kladou naroveň výkonu práce).

5. 6. 2020
Zdroj
b
Pokud provozovna od 27. 4. otevře, bude se na ni vztahovat ještě program ANTIVIRUS?

Příspěvek poskytovaný v rámci Programu Antivirus je účelově určený na částečnou kompenzaci náhrad mezd. Ty zaměstnavatel zaměstnanci vyplácí za dobu trvání překážek v práci. Pakliže budou zaměstnanci vykonávat práci v plném rozsahu, zaměstnavatel již nebude moci nárokovat příspěvek. V případě, že však zaměstnavatel nebude i po obnovení provozu schopen zaměstnancům přidělit práci ve sjednaném rozsahu a bude jim po zbývající část pracovní doby, kdy budou trvat překážky v práci, vyplácet nadále náhradu mzdy, může žádat o příspěvek v režimu B. Pokud po 27. 4. dojde k plnému obnovení provozu a zaměstnanci budou vykonávat práci v plném rozsahu své pracovní doby, nevznikne výdaj, na nějž lze příspěvek poskytnout. Zaměstnavatel bude vyplácet pouze mzdu. V případě, že dojde k částečnému obnovení provozu, bude možné žádat o refundaci nákladů vzniklých za dobu trvání překážky v práci, nicméně v tomto případě již jen v režimu B, jelikož důvodem omezení již nebude nařízení vlády ale hospodářské problémy.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Je potřeba doložit notářsky ověřenou plnou moc k zastupování pro účely programu Antivirus?

Pro účely podání žádosti/uzavření dohody a předložení vyúčtování není nutné dodávat ověřenou plnou moc.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Cukrárna se 4 zaměstnanci do konce března prodávala přes okénko. V dubnu pak uzavřela provozovnu a nyní zvažuje na poslední týden v dubnu opět otevřít v omezeném režimu. Má za poslední březnové týdny nárok na Antivirus B? Má za část dubna, kdy měla zavřeno, nárok na Antivirus A a na zbytek měsíce, kdy opět otevře, na Antivirus B?

Pokud do konce března byla cukrárna v omezeném provozu, je rozhodné, zda zaměstnanci pobírali mzdu, nebo náhradu mzdy. Pokud byl omezen provoz, jelikož se významně omezila poptávka po jím produkovaných výrobcích či poskytovaných službách, jedná se o tzv. částečnou nezaměstnanost, podle § 209 ZP, kdy je zaměstnavatel zaměstnanci povinen vyplácet náhradu mzdy minimálně ve výši 60 % jeho průměrného výdělku. K tomu však musí mít zmocnění v podobě dohody s odborovou organizací anebo vnitřního předpisu. Pak má za toto období nárok na Antivirus B a kompenzaci části z vyplacené náhrady mzdy.
Jestliže došlo v březnu k omezení provozu z důvodu krizových opatření vlády nebo mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví, a z tohoto důvodu zaměstnavatel zařadil část zaměstnanců na jiné překážky v práci podle § 208 ZP, nebo takovéto překážky v práci trvaly po část pracovní doby zaměstnanců (např. výdejové okénko bylo otevřeno pouze po část pracovní doby a zbývající část byli zaměstnanci na překážce v práci), může zaměstnavatel nárokovat příspěvek rovněž v režimu A.
Následně v dubnu záleží, zda došlo k uzavření a oznámení zaměstnancům překážky na straně zaměstnavatele dle § 208 ZP. Pokud by bylo vyplaceno 100 % náhrady mzdy, vzniká za tu část dubna, kdy bylo zavřeno, nárok na Antivirus A, neboť došlo k uzavření či omezení provozu v důsledku krizových opatření nebo mimořádných opatření vydaných vládou, Ministerstva zdravotnictví.
Je lhostejno, zda byla provozovna úplně uzavřena či pouze částečně a prodej byl uskutečňován výdejovým okénkem. Zaměstnavatel nemůže nárokovat náklady na mzdy zaměstnanců za dobu, kdy konali práci. Režim A může zaměstnavatel nárokovat po dobu platnosti příslušných krizových opatření nebo mimořádných opatření vlády.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Platí program Antivirus i pro firmy, jejíž zaměstnanci vykonají práci v zahraničí a musí poté do karantény?

Ano, v tom případě platí program A: v případě karantény pobírá zaměstnanec náhradu mzdy 60 % průměrného redukovaného výdělku.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Kdy bude zveřejněna smlouva k Antiviru k novému měsíci na stránkách MPSV?

MPSV standardně vzory dohod nezveřejňuje. Nicméně stávající dohody, tak jak jsou formulovány, naplňují veškeré stávající podmínky programu Antivirus i po prodloužení doby uznatelnosti výdajů do 31. května 2020.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Lze žádat o příspěvek z Programu Antivirus za březen ještě nyní?

Ano lze. Za měsíc březen bude možné žádat ve všech dohodách uzavřených do konce května.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Může zaměstnavatel požádat o 80% náhradu mzdy (program antivirus), i v případě zaměstnanců, kteří čerpali nařízenou dovolenou?

Náhrada mzdy za dovolenou není uznatelným nákladem pro účely čerpání příspěvku z programu Antivirus.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Lze čerpat Antivirus na agenturní zaměstnance?

Ano. Zaměstnavatel může při splnění podmínek programu čerpat příspěvek také na agenturní zaměstnance.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Lázeňské zařízení s výlučně zahraniční klientelou (bez smluvního vztahu se zdravotními pojišťovnami) vzhledem k uzavřeným hranicím nemá žádnou klientelu. Musí v tomto případě otevřít, když nepřijímá klienty od zdravotních pojišťoven? Jaký typ podpory se na ně bude vztahovat?

Lázně nemusí otevřít, je to jejich podnikatelské rozhodnutí. Uvolněním provozu lázní se jim umožnilo znovu otevřít. V případě, že dojde k částečnému obnovení provozu, bude možné žádat o refundaci nákladů vzniklých za dobu trvání překážky v práci, na základě které zaměstnavatel ponechá zaměstnance doma na překážkách. V tomto případě vzniká nárok na Antivirus B.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Může lázeňské zařízení, které nemá uzavřenou smlouvu s pojišťovnou čerpat z programu Antivirus (režim A) i za měsíc duben, tj. včetně 27. – 30. dubna?

Předmět podnikání není pro účely čerpání příspěvku z programu Antivirus rozhodující. Žádat může každý zaměstnavatel, kterému vznikly příslušné překážky v práci, a z tohoto důvodu nemůže svým zaměstnancům přidělovat práci. Pokud v měsíci dubnu byl provoz lázeňského zařízení omezen nebo uzavřen z důvodu krizových opatření vlády nebo mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví či jiného orgánu ochrany veřejného zdraví, potom lze za uvedené dny v dubnu čerpat příspěvek na náhradu mzdy v režimu A. Pokud by v uvedených dnech byla překážka v práci způsobena omezením poptávky po službách, pak se jedná o režim B.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Může firma (momentálně čerpá Antivirus A) zažádat o Antivirus B, když od 11. 5. může otevřít, ačkoliv eviduje minimální poptávku? Lze tedy do 10. 5. žádat o Antivirus A a od 11. 5. Antivirus B?

Ano. Mezi režimy lze v průběhu poskytování podpory přecházet, dle důvodu vzniku překážky v práci.

5. 6. 2020
Zdroj

Opatření na podporu podnikání (16)

b
Kdy budou spuštěny bezúročné půjčky pro živnostníky a podnikatele? A budou se poskytovat OSVČ nějaké finanční kompenzace v návaznosti na současnou situaci?

Program COVID I byl spuštěn již od 16. 3. 2020, aktuálně je příjem žádostí pozastaven. Ve čtvrtek 2. 4. 2020 byl spuštěn program COVID II, informace na stránkách ČMZRB. První kolo záručního programu COVID II, stejně jako program COVID Praha byly naplněny. Na webu ČMZRB jsou zvěřejněny podrobnosti k programu COVID III, který se uplatní na úvěry, které jsou sjednány do 31. prosince 2020. Podnikatelé a firmy do 250 zaměstnanců tak získají ručení za provozní úvěry až do výše 90 % z úvěru. Podniky s 250 až 500 zaměstnanci pak získají ručení za provozní úvěry až do výše 80 % z úvěru. Maximální výše zaručovaného úvěru nesmí přesáhnout 50 mil. Kč.
Další opatření pro OSVČ – Covid nájem, ošetřovné, finanční příspěvek pro OSVČ v karanténě/ošetřování člena rodiny. Jde o obdobu ošetřovného u zaměstnanců a platí i pro živnostníky, kteří pečují o děti mladší 13 let za podmínky, že ošetřovné již nečerpá druhý člen rodiny. Vyplácet se bude jako dotace na základě žádosti, která obsahuje čestné prohlášení více viz 2. Ošetřovné pro OSVČ. Rovněž je možno žádat o kompenzační bonus poskytovaný MF v rámci „Záchranného programu Pětadvacítka pro OSVČ“. Konkrétní situace, týkající se kompenzačního bonusu je možné řešit i s infolinkou Finanční správy: 225 092 392.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Od jakého data platí pozastavení povinnosti evidovat tržby v EET?

Elektronická evidence tržeb (EET) bude pozastavena do konce roku 2020. Znamená to, že žádný poplatník nebude muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována.

5. 6. 2020
Zdroj
b
EET povinnost byla pozastavena. Jakou formu dokladu má tedy obchodník nyní vydávat?

Zákon č. 137/2020 Sb., ve znění pozdějších předpisů, pozastavuje evidenci EET do konce roku 2020. To však nemění nic na povinnost prodejce vydávat kupujícím daňový doklad, požádá-li o to kupující. Formu takového dokladu si daňový subjekt zvolí dle svých technických možností. Obdobné dotazy doporučujeme směřovat na Finanční správu.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak se bude platit DPH?

Daňoví poplatníci nemusí podat v termínu kontrolní hlášení k DPH, přičemž pokuty za pozdní podání kontrolního hlášení budou řešeny následovně: Bez výzvy správce daně bude automaticky prominuta pokuta v hodnotě 1.000 Kč vzniklá za období od 1. 3. do 31. 7. 2020. Ostatní pokuty za pozdní podání kontrolního hlášení či daňového přiznání budou promíjeny na individuální žádost poplatníka z důvodů souvisejících s koronavirem.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Mám jako OSVČ nárok na odpuštění záloh na důchodové pojištění i v případě, kdy mám možnost provozovat živnost, ale z důvodu nedostatku zdrojů musím zavřít?

Stát na půl roku odpustí všem živnostníkům platby povinného důchodového pojištění, a to zpětně od března do srpna 2020.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak probíhá podpora výrobců zdravotnických věcí?

MPO poskytuje podnikatelům dvě formy dotace:
Program Technologie COVID 19 – dotace na výrobu zdravotnických prostředků, alokace 300 mil. Kč.
– výdaje bude možné uplatnit již od 1. 2. 2020
– žádosti je možné podávat od 27. 4. 2020
– příjemce MSP
– míra podpory 50 %
– výše podpory 250 tis. Kč – 20 mil. Kč
– územní dimenze: celá ČR mimo NUTS 2 Praha
– zjednodušený model hodnocení (pouze binární kritéria)
Program Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19. Cílená podpora vyvinutí nových řešení pro COVID-19, alokace 300 mil. Kč
– žádosti je možné podávat v týdnu od 2. 4. 2020
– maximální výše podpory až do 5 mil. Kč (dle výzvy)
– trvání programu max. 2 roky nebo do odvolání a vyčerpání alokace
Více informací najdete na webu MPO.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Připravují se podpůrné programy pro velké podniky?

Vláda rozšířila alokaci na záruky pro velké společnosti prostřednictvím programu Covid plus poskytovaný EGAP, a to na výši 330 mld. Kč. EGAP by měla v budoucnu zajišťovat rovněž úvěry nejen exportním, ale také výrobním a obchodním firmám. Více informací na https://www.egap.cz/

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak má postupovat OSVČ, která je v insolvenci?

Jde-li o otázky týkající se sociální pomoci, kontaktujte prosím MPSV, případně ČSSZ. Dotazy týkající se daní obdržíte na webu MF. Jde-li o ošetřovné pro OSVČ, pak příjemcem podpory nemůže být OSVČ, pokud ke dni podání žádosti podnik, respektive podnikatelská aktivita OSVČ splňuje podmínky insolvenčního zákona pro zahájení kolektivního úpadkového řízení.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Uvažuje se o náhradě fixních nákladů živnostníkům?

K úhradě fixních (provozních) výdajů slouží program bezúročných půjček COVID I, COVID II a COVID Praha, které byly naplněny. V půlce května budou zveřejněny informace k novému programu COVID III. Více informací najdete na www.cmzrb.cz. O náhradách fixních nákladů stát v současné době neuvažuje, podnikatelé však mohou využít zapojení do program ANTIVIRUS (náhrada nákladů spojených s úhradou mezd či nemocenské zaměstnanců). Jsou jim také odsunuty daňové povinnosti a odpuštěny platby na sociálním a zdravotním pojištění.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak mám postupovat, pokud jsem jako OSVČ ukončil činnost? Mohu si činnosti znovu obnovit a mít tak nárok na podporu?

Pokud došlo k přerušení či zrušení živnosti, je nutné k jejímu obnovení kontaktovat živnostenský úřad a živnostenské oprávnění obnovit či jej znovu ohlásit. Odpuštění minimálních plateb za sociální a zdravotní pojištění se vztahuje na všechny OSVČ. Ostatní podpůrné programy se řídí svými nastavenými kritérii.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Může OSVČ, která jen na několik dní v důsledku epidemie přerušila živnost, a zaregistrovala na ÚP, žádat MF o kompenzační bonus?

Ano, je možné žádat o kompenzační bonus, bude vyplacena poměrná část bonusu za dobu, kdy žadatel nebyl registrován na ÚP. Konkrétní situace, týkající se daní či kompenzačního bonusu je vhodné směřovat na infolinku Finanční správy. Daňoví metodici posoudí situaci a získají od tazatele další důležité informace o jeho situaci, aby posouzení vůbec bylo možné.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak je to s hlavní činností OSVČ v případě, že je to 1. nebo 2. stupeň invalidity? Je to i v tomto případě vedlejší činnost?

Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší mj., pokud OSVČ měla nárok na výplatu invalidního důchodu i pro invaliditu 1. a 2. stupně. Aby se však takové osobě započítala doba podnikání pro účely výpočtu budoucího starobního důchodu, musí platit pojistné na důchodové pojištění, a to buď ze zákona (její daňový základ v kalendářním roce dosáhl stanovené rozhodné částky), nebo pokud se k důchodovému pojištění na kalendářní rok sama přihlásí.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Hudebnice, OSVČ hlavní činnost, vedlejší příjem – zaměstnání z pedagogické činnosti. MF (pod tlakem) od dubna změnilo pravidla, že příjemcem “25” mohou být nově i lidé s příjmy z pedagogického zaměstnání. Dotaz je, zda může nárokovat “25” i za březen? Za duben určitě může.

Pedagogický pracovník si kompenzační bonus může nárokovat zpětně za celé kompenzační období, tj. včetně března.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Pán provozuje lesnickou činnost (těžba, zpracování dřeva), která byla a je velmi omezena. Může také požádat o kompenzační bonus?

Pokud byla činnost OSVČ dotčena epidemií koronaviru či vládními opatřeními, a OSVČ tuto skutečnost doloží čestným prohlášením, které je součástí formuláře žádosti, může žádat o kompenzační bonus.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Bude existovat nějaká podpora pro OSVČ, kteří budou Covid krizí zasaženi i po 8. červnu?

I nadále platí, že OSVČ mají odpuštěny zálohy na sociální a zdravotní pojištění.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak je to s odložením plateb na sociální zabezpečení?

Zákon č. 255/2020 Sb. umožňuje zaměstnavatelům odložit platby na sociální zabezpečení (tj. 24, 8 %), které by jinak museli odvést za květen až červenec, do 20. října letošního roku. Zachována za toto období zůstane povinnost odvodů pojistného za zaměstnance (tj. 6,5 % z hrubých mezd). Jedná se o pojistné na sociální zabezpečení za květen až červenec 2020 (splatné vždy k 20. dni následujícího měsíce). Pokud se zaměstnavatelé rozhodnou platby odložit, sníží se jim penále z dlužného pojistného o 80 %. Snižuje se totiž na výši 4 % p.a., což odpovídá jen 1 % za čtvrtletí.

5. 6. 2020
Zdroj

Pracovněprávní problematika (26)

b
Jsem podnikatel a chci desinfekci pro své zaměstnance, kam se mám obrátit? Jak ji reálně dostanu?

Pro poptávku ochranných prostředků, desinfekce lze využít stránky Spojujeme Česko, kde lze poptat potřebné prostředky pomocí platformy CoVpoint. Rovněž je možné oslovit některou ze společností vyrábějících dezinfekci dle receptury WHO. Více informací na webu MPO.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Je možno nabrat do výroby dezinfekčních prostředků brigádníky bez vstupní lékařské prohlídky, kterou v současné době fakticky nelze zajistit?

Bylo to možné pouze do 14. května. Čestná prohlášení nahrazující posouzení zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o zaměstnání podle zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů, uplatněná podle části II. bodu 1 písm. b) usnesení vlády ze dne 23. března 2020 č. 280, vyhlášeného pod č. 127/2020 Sb., však platí do konce nouzového stavu, tj. do 17. května.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Kdy bude vypláceno zaměstnanecké ošetřovné?

Výplata dávky hotově na poště, nebo na bankovní účet – by měla proběhnout nejpozději do měsíce následujícího po dni, kdy úřad sociálního zabezpečení doklad pro nárok na výplatu dávky obdržel. Doporučujeme se sledovat stránky Ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak postupovat v případě, kdy zaměstnanec má rodinného příslušníka v karanténě?

Pro osobu sdílející domácnost s povinnou, nebo nakaženou osobou není karanténa automaticky povinná. Je pak na domluvě s lékařem a zaměstnavatelem. Pokud možno si vyčleňte samostatný pokoj a od ostatních členů rodiny se izolujte. A opět pro vás i ostatní členy domácnosti platí zvýšená hygienická pravidla pro všechny členy domácnosti a používání ochranných pomůcek. Zároveň je třeba udržovat bezpečnou vzdálenost a zamezit fyzickému kontaktu. Doporučená je v případě karantény důsledná izolace od ostatních lidí, včetně rodiny. Nejlépe využít jednolůžkový pokoj se samostatným WC a koupelnou a důsledně dodržovat zavírání dveří v domácnosti.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak postupovat v případě, že nošení roušky brání v provozování pracovní činnosti (např. skláři)?

Od 19. května je umožněna nová výjimka z obecné povinnosti nošení roušek pro těžké profese, kde je dána zátěž teplem.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak mají žádat o ušlý zisk osoby, které se živí jako umělci – svobodné povolání, které nespadá pod živnostenský úřad?

Ne, nemohou. Dle mimořádného opatření k maloobchodu se zákaz nevztahuje na činnosti, které nejsou živností podle živnostenského zákona.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Zaměstnance odmítá nastoupit do práce z důvodu obav z nákazy

Odmítnutí výkonu práce (zákoníku práce) platí pro všechny zaměstnance bez rozdílu věku. Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob; takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance. V takovém případě, kdy by byla práce odmítnuta za splnění všech třech kritérií, by byla posuzována adekvátnost, důvodnost, bezprostřednost a přiměřenost takového jednání v porovnání se všemi okolnostmi dané situace. Zákon neposkytuje ochranu zaměstnanci, který by tak učinil nedůvodně, tedy účelově. Doporučujeme se obrátit na stránky Ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jaká je forma kompenzace pro osoby, kterým byla zrušena práce na DPČ?

Po skončení DPČ nebo DPP je možné se hned následující den evidovat na ÚP ČR. Komunikace s úřadem probíhá elektronicky, žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti jsou na webu MPSV. Obě žádosti je třeba vyplnit a zaslat ÚP ČR v místě trvalého pobytu. Bližší informace k tomu, jak se evidovat, jak postupovat, co je vše potřeba jsou na webu MPSV a ÚP ČR. Pro poskytování podpory v nezaměstnanosti musí být splněna podmínka získání doby důchodového pojištění zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v délce nejméně 12 měsíců před zařazením do evidence ÚP ČR. Pokud by nevznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, doporučujeme kontaktovat ÚP ČR telefonicky nebo elektronicky a projednat možnost poskytnutí dávky hmotné nouze. MPO s MF však připravují podpůrná opatření i pro tuto skupinu osob. Aktuálně byla Senátem schválena novela zákona o některých úpravách v sociálním zabezpečení v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020, díky které bude za splnění zákonem stanovených podmínek uznán nárok na ošetřovné ve výši 60 % (zpětně za březen) a následně 80 % (za duben – červen) i pro osoby na DPP a DPČ.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Co mám dělat v případě, že mi neplatí zaměstnavatel?

Zaměstnanec může na základě § 56 odst. 1 písm. b) zákoníku práce pracovní poměr okamžitě zrušit, pokud mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu/plat nebo náhradu mzdy/platu nebo jakoukoliv jejich část do 15 dní po uplynutí období splatnosti (např. výplatu za leden do 15. března). Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby (tj. zpravidla za 2 měsíce).

5. 6. 2020
Zdroj
b
Kam se obrátit o pomoc v případě nedostatku finančních prostředků na živobytí?

Lidé, kteří se prokazatelně ocitnou vlivem nedostatku prostředků ve finanční nouzi, mohou požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP). Týká se to i rodičů dětí do 10 let, jež s nimi zůstanou doma na tzv. ošetřovném kvůli současné situaci kolem koronaviru. Pro účely dávky se posuzuje mimo jiné příjem všech osob ve společné domácnosti. Žádost o dávku musí být odůvodněná. Úřad práce ČR může dávku poskytnout klientovi, jehož sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak postupovat v případě, že náboženské vyznání zakazuje nošení ochranných prostředků?

Vláda ČR nařídila povinnost nosit ochranu úst a nosu pro všechny občany ČR všude kromě bydliště s výjimkou dětí do dvou let a řidičů motorových vozidel, jsou-li sami v uzavřeném vozidle. Při porušení povinnosti hrozí pokuta ve výši 10 až 20 tis. Kč.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Co dělat v případě, že mám dítě starší 13 let a nevztahuje se na mě již ošetřovné?

Pokud se jedná o dítě starší 10 let se specifickými potřebami, kdy je skutečně nezbytně nutné, aby o něj zaměstnanec pečoval, jedná se o nepojmenovanou důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance ve smyslu § 199 zákoníku práce. Zaměstnavatel tedy musí bez dalšího omluvit na nezbytnou dobu absenci zaměstnance. Podle § 206 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnanec povinen překážku v práci prokázat zaměstnavateli. Zaměstnanec by tedy měl zaměstnavateli předložit „potvrzení o uzavření školského/dětského zařízení“ a dále doporučujeme předložit ze strany zaměstnance zaměstnavateli „čestné prohlášení“, ve kterém zaměstnanec specifikuje nezbytnost osobní péče o dítě se specifickými potřebami, která nemůže být poskytnuta jinou osobou. Ošetřovné, ani náhrada mzdy/platu za dobu trvání překážky v práci v těchto případech zaměstnanci nepřísluší, nicméně není vyloučeno, aby se zaměstnavatel odchýlil ve prospěch zaměstnance od zákona a právo na náhradu v určitém rozsahu přiznal nad rámec zákona.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Má zaměstnavatel povinnost zprostředkovat roušky nebo ochranné prostředky prodavačům a zaměstnancům obchodů?

Od 19. března 2020 jsou všechny osoby povinny mít ochranný prostředek dýchacích cest na všech místech kromě svého bydliště s výjimkou dětí do dvou let a řidičů motorových vozidel, jsou-li sami v uzavřeném vozidle. Usnesení vlády tedy přikazuje, aby občan ochranný prostředek užíval i v práci. Současně platí, že zaměstnavatel by měl své posouzení rizik přehodnotit a při přijímání opatření k minimalizaci působení rizik nejen vycházet ze všeobecných preventivních zásad (a to v tom pořadí, v jakém jsou v § 102 odst. 5 zákoníku práce uvedeny), ale též respektovat doporučení zaměstnavatelům uvedené v čl. III. Usnesení vlády ze dne 15. 3. 2020 č. 215. Za daných okolností může být k dosažení přijatelné úrovně rizika kombinovat více opatření, která jinak sama o sobě nejsou dostatečně účinná. Obecná povinnost vybavit zaměstnance rouškou dána není, vždy záleží na hodnocení rizik u konkrétních činností.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Týká se přiznání daní i podnikatelů, kteří platí přes datovou schránku?

Ano, daňové přiznání lze podat do 1. 7. 2020, pokud bude s podáním současně zaplacena daň, nebude tento postup nijak sankcionován. Využijí-li poplatníci pro podání daňového přiznání k dani z příjmů tuto možnost, pak nemusí Finanční správě nic dokládat ani prokazovat a k odpuštění sankcí, které dle zákona vznikají, dochází generálním pardonem automaticky. Fakticky bude tedy všem daňovým poplatníkům (fyzickým osobám i podnikatelům) automaticky umožněno podat daňové přiznání k dani z příjmu a uhradit tuto daň bez jakékoliv sankce nejdéle o 3 měsíce později, a to bez nutnosti prokazovat důvody související s koronavirem. Hlavním cílem je zamezit na finančních úřadech, resp. na poštách koncentraci fyzických osob, které nemají povinnost činit podání daňového přiznání elektronicky. Toto plošné prominutí se týká všech poplatníků, bez ohledu na to, zda mají či nemají povinnost podat daňové přiznání elektronicky.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Má rodič nárok na ošetřovné v případě docházky dítěte do soukromé školky?

Čerpat ošetřovné člena rodiny (OČR) má právo i rodič dítěte, které navštěvuje soukromou mateřskou školu.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak probíhá platba za zaměstnance, kterému není přidělena práce a musí zůstat doma?

Při uzavření provozu v důsledku mimořádných opatření se dle § 208 zákoníku práce jedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele a zaměstnanci přísluší náhrada mzdy/platu ve výši průměrného výdělku. Dle schváleného programu podpory zaměstnanosti ANTIVIRUS bude zaměstnavatelům, kteří museli uzavřít svou provozovnu na základě nařízení vlády, platba uhrazena z 80 % státem.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Lze propustit zaměstnance a po zlepšení situace opět zaměstnat?

Zaměstnanec není povinen dohodu o rozvázání pracovního poměru uzavřít. Takovéto „řešení“ se z pohledu zaměstnance nejeví výhodné. Při uzavření provozu v důsledku mimořádných opatření se dle § 208 zákoníku práce jedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele a zaměstnanci přísluší náhrada mzdy/platu ve výši průměrného výdělku. Dle schváleného programu podpory zaměstnanosti ANTIVIRUS bude zaměstnavatelům, kteří museli uzavřít svou provozovnu na základě nařízení vlády, platba uhrazena z 80 % státem. Je-li pracovní poměr ukončen dohodou, může se nezaměstnaná osoba evidovat na základě žádosti o zprostředkování zaměstnání na úřadu práce. Ohledně způsobu podání této žádosti doporučujeme rovněž sledovat stránky www.uradprace.cz s aktuálními informacemi. Pokud jde o výši podpory v nezaměstnanosti, pak tato je v případě, že zaměstnanec ukončí zaměstnání bez vážného důvodu sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, nižší, a to 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku. Jinak činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Pokud má některý zaměstnanec prokázaný koronavirus, půjde do karantény celé pracoviště, nebo třeba jenom jeho směna?

Není nutno, aby celá firma musela jít do karantény. Doporučujeme nicméně konzultovat s krajskou hygienickou stanicí.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Montážní technik pracující pro firmu, jejíž činnost nebyla v průběhu omezujících opatření nijak zasažena, dostal výplatní pásku, kde mu zaměstnavatel i přes to, že pracoval na plný úvazek a celý měsíc, vyúčtoval za měsíc březen 100 % mzdy po dobu 10 dnů a po zbývající březnové dny pouze 80 % mzdy. Je nějaká možnost jak situaci řešit a kam se obrátit?

Mzda se podle § 109 odst. 1 zákoníku práce poskytuje za vykonanou práci. Mzda, tedy její výše a podmínky poskytování, se podle § 113 odst. 1 zákoníku práce sjednává smlouvou (pracovní, kolektivní či jinou), stanovuje vnitřním předpisem zaměstnavatele nebo ji určuje zaměstnavatel mzdovým výměrem. Podle § 113 odst. 3 zákoníku práce musí být mzda sjednána, stanovena či určena před započetím výkonu práce, za který má příslušet. Mzdu tedy nelze v žádném případě měnit se zpětnou účinností; zaměstnanci musí být vždy (dopředu) známy podmínky, za kterých bude práci vykonávat.
V případě, že má zaměstnanec podezření na porušení právních předpisů ze strany zaměstnavatele, lze se obrátit s podnětem na Státní úřad inspekce práce, resp. na podřízené oblastní inspektoráty práce. K provedení kontroly lze podat podnět, a to i prostřednictvím webového formuláře. Bližší informace k obsahu podnětu ke kontrole jsou uvedeny na webových stránkách Státního úřadu inspekce práce.
Mezi oprávnění orgánů inspekce práce patří v souladu s ust. § 5 odst. 1 písm. k) zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů, i poskytování základních informací a poradenství týkající se ochrany pracovních vztahů a pracovních podmínek zaměstnavatelům a zaměstnancům, a to bezúplatně. Poradenství je poskytováno v úředních hodinách, které se mohou u jednotlivých oblastních inspektorátů lišit.
V současné době nouzového stavu vyhlášeného v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 je osobní poskytování poradenství omezeno, nicméně od 20. 4. byly obnoveny úřední hodiny a poskytování poradenství je umožněno v sídle oblastních inspektorátů. Současně je možné se obrátit na příslušný oblastní inspektorát práce telefonicky či emailem.
Obecně pak lze uvést, že jestliže zaměstnanec odpracoval v měsíci březnu „pracoval na celý úvazek a celý měsíc“, navíc v oboru, jehož provoz nebyl v době nouzového stavu omezen, je zaměstnavatel povinen mu poskytnout mzdu, a to v celém rozsahu  (viz ust. § 38 odst. 1 v návaznosti na ust. § 141 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů) za vykonanou práci.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Zaměstnanec prodejny oblečení, která je zavřená, je doma a pobírá v rámci programu Antivirus 100 % náhrady mzdy a zaměstnavatel bude žádat o refundaci 80 %. Zaměstnanec si chce podat žádost o ošetřovné na dítě, kterému je 10 let a se kterým je zaměstnanec doma a hlídá ho. Má zaměstnanec nárok na ošetřovné?

Souběh není možný, protože buď zaměstnanec pobírá mzdu – pracuje, nebo ošetřovné – je doma a stará se o dítě. Ošetřovné se vyplácí v případě, že zaměstnanec nemůže vykonávat práci z důvodu péče o dítě, které je doma kvůli uzavření školy/školky. Ošetřovné nelze vyplácet, má-li zaměstnanec ze zaměstnání, ze kterého se dávka vyplácí, nadále započitatelný příjem. Antivirus je program, který hradí zaměstnavateli část mezd pro zaměstnance. Nemůže tedy nastat souběh věcí, jsem doma z jednoho důvodu, buď pečuji o dítě, nebo jsem doma, protože jsem v karanténě/nebo je práce uzavřena usnesení vlády. O OČR se pak žádá s přiložením výkazu od zaměstnavatele, kde je uvedeno např: údaje o dnech, ve kterých měl zaměstnanec v průběhu měsíce, kdy pečoval o dítě, vykonávat zaměstnání / naplánované směny. Tento údaj je zásadní pro posouzení, zda má nárok na výplatu ošetřovného, neboť tento nárok nevzniká, pokud by se dávka měla vyplácet jen za dny pracovního klidu; údaje o dnech, ve kterých zaměstnanec pracoval. Upozorňujeme, že je třeba uvést i dny, ve kterých zaměstnanec čerpal dovolenou či mu náležela náhrada mzdy z jiného důvodu (tyto dny se kladou naroveň výkonu práce).

5. 6. 2020
Zdroj
b
Slovenská pracovnice pro firmu v ČR je v povinné karanténě a doktorka ji vystavila neschopenku a přitom dostává plnou mzdu za home office od zaměstnavatele. Doktorka tvrdí, že nemocenská má přednost před plnou mzdou, zaměstnavatel opak. Jak by měla postupovat?

Pokud při nařízené karanténě zaměstnanec dodrží všechna stanovená omezení a jeho zdravotní stav tomu nebrání, je možné, aby se se zaměstnavatelem dohodl na výkonu práce z jiného místa, než je pracoviště zaměstnavatele (home office). Takovému zaměstnanci náleží za vykonanou práci mzda nebo plat, a proto mu nenáleží za dobu výkonu práce v době prvních 14 dnů karantény výplata náhrady mzdy nebo platu, případně od 15. dne jejího trvání nepřísluší výplata nemocenské. Pokud je zaměstnanec na neschopence, může zaměstnavatel požádat o Antivirus – režim A, zaměstnanec pak pobírá náhradu mzdy 60 % průměrného redukovaného výdělku, příspěvek zaměstnavatelům ve výši 80 % vyplacené náhrady mzdy.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Mají zaměstnanci ZUŠ právo nenastoupit do práce, když odbory se hájí tím, že dle zákoníku práce nemají podmínky, které by zajistili bezpečnost na pracovišti? Odbory tvrdí, že ve školství je zvýšené riziko přenosu nákazy.

Rozvolňování ve školství je navrženo tak, aby představovalo co nejmenší riziko jak pro žáky, tak pro pedagogický sbor. V tomto případě záleží na ZUŠ, protože za BOZP vždy odpovídá zaměstnavatel a při nezajištění podmínek BOZP se on vystavuje možnému postihu. Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob (nutno posuzovat adekvátnost, důvodnost a bezprostřednost odmítnutí, aby bylo v souladu se zákonem).

5. 6. 2020
Zdroj
b
Provozovatel nákupního centra uzavřel v rámci prostoru užívání sprch pro zaměstnance, ti však žádají jejich otevření, neboť se nejedná o sportoviště. Je možno používat zázemí včetně sprch pouze pro zaměstnance obchodu?

Ano, pokud se jedná o sprchy pro zaměstnance, je možné je používat. Zákaz využívání sprch je pouze v prostorách pro širokou veřejnost, tedy na sportovištích. Zaměstnavatel je však povinen zajistit bezpečné pracovní podmínky. Jelikož jsou sprchy pro větší množství osob z epidemiologického hlediska vysoce nebezpečné, pak považujeme jednání zaměstnavatele za odůvodnitelné.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Rodiče z příhraničí mají školky a lékaře v Německu, čekají na otevření hranice. Když nemohou děti převážet, mají všechny ty rodiny nárok na ošetřovné, když jejich děti chodí do MŠ v Německu, které se nyní otevírají?

Podle § 39 odst. 1 písm. b) bodu 1. zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů („ZNP“) platí, že nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu péče o dítě mladší 10 let (podle § 3 odst. 2 zákona č. 133/2020 Sb. mladší 13 let), protože školské zařízení nebo zvláštní dětské zařízení, popřípadě jiné obdobné zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo škola, jejímž je žákem, jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události.
Uzavření zařízení, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo školy, jejímž je žákem, z nařízení příslušného orgánu ze zákonem stanovených důvodů v sobě ovšem obsahuje implicitní předpoklad, že tato škola či zařízení by byly, nebýt tohoto uzavření, pro rodiče fyzicky přístupné, tj. že dítě by jinak mohlo do školy či zařízení docházet. Uzavřením státních hranic došlo v popsaném případě ke stavu, kdy byla dítěti rozhodnutím příslušného orgánu fakticky znemožněna návštěva zařízení, v jehož péči jinak je, či školy, jejímž je žákem. Z hlediska rodiče dítěte je zde tedy situace fakticky stejná, jako by byly uzavřeny přímo tato škola či toto zařízení. Proto i v takovýchto případech je možno ošetřovné poskytnout.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Pokud mateřská škola obnoví svůj provoz během měsíce května, zaniká všem rodičům (i těm, jejichž děti do MŠ nenastoupí), automaticky právo na ošetřovné na děti vyplácené MPSV? Nebo pro mateřskou školu platí stejné opatření jako pro základní školu, tzn., že pokud dítě nenastoupí k předškolnímu vzdělávání z důvodu toho, že spadá do rizikové skupiny stanovené Ministerstvem zdravotnictví, zůstává rodiči stále nárok na ošetřovné?

Nárok na ošetřovné má i takový rodič, který své dítě do školského zařízení neumístí s ohledem na možnost ohrožení jeho zdraví nebo zdraví jiných osob, které žijí s dítětem v domácnosti, v důsledku výskytu koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 nebo z jiných vážných důvodů; za jiný vážný důvod se považuje zejména výrazné omezení kapacity nebo provozní doby zařízení pro děti nebo školy nebo nastavení omezujících režimových opatření v těchto zařízeních zavedených v souvislosti s výskytem koronaviru označovaného jako SARS CoV-2. Důvod pro neumístění dítěte v zařízení nebo škole je zaměstnanec povinen uvést na předepsaném tiskopisu.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Firma v potravinářství nabrala během nouzového stavu nové zaměstnance, kteří využili pouze čestné prohlášení místo zdravotního průkazu. Do kdy je potřeba vyřídit pro nové zaměstnance zdravotní průkaz?

Mimořádné opatření nestanovuje termín vyřízení zdravotního průkazu, nicméně předpokládá se doložení zdravotního průkazu v co nejkratším termínu.

5. 6. 2020
Zdroj

Ošetřovné pro OSVČ (25)

b
Nárok na ošetřovné má OSVČ, která nemá nedoplatky vůči vybraným institucím. O jaké instituce se jedná?

Jedná se o Finanční úřad, Českou správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovny, Státní pozemkový úřad, Ministerstvo financí (jako právní nástupce Fondu národního majetku), Státní fond životního prostředí, Státní fond rozvoje bydlení, Celní správu ČR, Státní fond kultury, Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, Státní zemědělský intervenční fond, kraje, obce a svazky obcí.

10. 4. 2020
Zdroj
b
OSVČ pobírá příspěvek na péči na jedno dítě (7 let), jde o první stupeň závislosti. Může podat žádost o ošetřovné na další dvě děti (10 a 13 let)?

Jelikož je pobírán příspěvek na péči v prvním stupni závislosti, kdy člověk není kvůli špatnému zdravotnímu stavu schopen samostatně vykonávat základní životní potřeby a vyžaduje péči druhých osob, není možné o ošetřovné na další dvě děti žádat.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Kde najdu definici drobného, malého a středního podnikatele?

Definici mikropodniku, malého a středního podniku najdete v doporučení Komise ze dne 6. května 2003 o definici mikropodniků, malých a středních podniků (2003/361/ES).

10. 4. 2020
Zdroj
b
Budou mít jednatelé a majitelé firem nárok na ošetřovné?

Program je určen pro OSVČ na hlavní činnost. Jednatelé a společníci nejsou OSVČ, proto nárok nemají.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Součástí žádosti o ošetřovné je i prohlášení, že nemá OSVČ vůči finančnímu úřadu nedoplatky, které obvykle vznikají i odložením podání daňového přiznání? Jak má OSVČ postupovat, aby si v takovém případě o ošetřovné mohla požádat?

Odložení podání daňového přiznání bylo schváleno generálním pardonem ministryně financí Schillerové. Na žadatele se proto nepohlíží jako na osobu, která by měla vůči finančnímu úřadu nedoplatky.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Jaký formulář je nutné přiložit k žádosti za účelem potvrzení o uzavření školského zařízení?

Dokládá se: doklad/potvrzení o uzavření školského/dětského zařízení (školy) či zařízení poskytujícího sociální služby. Může se jednat o e-mail školy či dopis potvrzující, že došlo k zavření školského/dětského/sociálního zařízení.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Mají nárok na ošetřovné také OSVČ, kteří jsou v postavení rodiče a standardně samovzdělávají dítě doma?

Ne. Rodiče, kteří své děti standardně samovzdělávají doma na ošetřovné pro OSVČ nárok nemají.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Mají na ošetřovné pro OSVČ nárok i OSVČ, jejichž žena pobírá rodičovský příspěvek?

Nemají. Pokud je manželka na mateřské/rodičovské s jedním dítětem nebo pobírá jinou formu finanční podpory spojené se starostí o něj, nelze žádat na druhé dítě ošetřovné.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Pokud jsem si jako OSVČ pozastavil živnostenské oprávnění a následně jej obnovím, mám nárok na ošetřovné pro OSVČ?

Jsou-li splněny základní podmínky (OSVČ na hlavní činnost, bezdlužnost vůči vybraným institucím, splnění definice malého a středního podniku, poplatník daně z příjmů), pak ano. Žádá se za ty dny, kdy živnost nebyla pozastavena.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Je-li živnost zastavená/pozastavená, má osoba nárok na ošetřovné pro OSVČ?

Nemá.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Dojde-li k obnovení živnosti, má osoba na ošetřovné pro OSVČ nárok?

Ano, má, a to ode dne, kdy došlo k obnovení živnosti.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Má nárok na ošetřovné OSVČ cizí státní příslušnosti podnikající v ČR, jejíž děti navštěvuji školu v sousední zemi?

Ne, nemá nárok. Program ošetřovného pro OSVČ řeší důsledky vyplývající ze zavřených školských zařízení v ČR.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Mohu jako OSVČ v době ošetřovného vykonávat výdělečnou činnost (brigáda, práce z domu, fakturace, správa eshopu, paušální příjmy)?

Pokud by dítě standardně navštěvovalo školu a ta se zavřela a rodič s dítětem zůstal doma, je možné ošetřovné pro OSVČ pobírat a zároveň pokračovat ve své ekonomické aktivitě, jako jsou fakturace, provoz e-shopu a další formy práce z domova. Naopak rodiče, kteří své děti standardně samovzdělávají doma na ošetřovné pro OSVČ nárok nemají.

10. 4. 2020
Zdroj
b
OSVČ nemá konto a nechce si ho zřizovat, je možná výplata ošetřovného pro OSVČ i jinou formou?

Vyplácení funguje připsáním na účet, jiný způsob výplaty dotace není možný.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Kdo je považován za drobného, malého a středního podnikatele?

Za drobného, malého a středního podnikatele se považuje podnikatel, který zaměstnává méně než 250 zaměstnanců a jeho roční obrat nepřesahuje 50 milionů EUR nebo jeho bilanční suma roční rozvahy nepřesahuje 43 milionů EUR.

V rámci kategorie malých a středních podniků jsou malí podnikatelé vymezeni jako podnikatelé, kteří zaměstnávají méně než 50 osob a jejichž roční obrat nebo bilanční suma roční rozvahy nepřesahuje 10 milionů EUR.

V rámci kategorie malých a středních podniků jsou drobní podnikatelé vymezeni jako podnikatelé, kteří zaměstnávají méně než 10 osob a jejichž roční obrat nebo bilanční suma roční rozvahy nepřesahuje 2 miliony EUR.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Platí ošetřovné pro OSVČ také pro rodiče, které mají děti starší 13 let a s různým stupněm postižení?

Ošetřovné pro OSVČ se vztahuje na OSVČ pečující o děti mladší 13 let, nezaopatřenou osobu do 26 let závislou na pomoci jiné osoby ve stupni I (lehká závislost) a osobu zdravotně postiženou ve stupni I (lehká závislost).

10. 4. 2020
Zdroj
b
Může ošetřovné čerpat babička dítěte, která je OSVČ a je s vnučkou v domácnosti místo matky?

Ano může, pokud je babička OSVČ na hlavní činnost a matka nečerpá jiné ošetřovné na to samé dítě.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Lze kombinovat ošetřovné pro OSVČ s nemocenskou?

Ne. Není to možné, protože osoba nemocná nemůže pečovat z důvodu své zdravotní indispozice o jinou osobu. Primární starostí nemocné osoby by mělo být vlastní vyléčení. Vhodné by bylo, aby o ošetřovné požádal někdo jiný z rodiny, který splní podmínky programu.

10. 4. 2020
Zdroj
b
OSVČ má jako spolupracující osobu manželku. Může ona žádat o ošetřovné?

Pokud je spolupracující osoba OSVČ na hlavní činnost, tak ano, pokud však má ošetřovné ze zaměstnaneckého poměru, tak ne.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Lze ošetřovné kombinovat s přímou podporou 25 tis. Kč?

Ano. Návrh zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními spojenými s výskytem koronaviru SARS CoV-2 nevylučuje možnost čerpat ošetřovné pro OSVČ.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Smí žádat o ošetřovné OSVČ, která má dítě ve střídavé péči a partner/ka tuto podporu nečerpá?

Ano. OSVČ žádá o ty dny, kdy měla dítě ve své péči.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Může OSVČ, pokud nemá svou datovou schránku ani elektronický podpis, žádost o ošetřovné zaslat prostřednictvím datové schránky někoho jiného?

Ne. Pokud nemá datovou schránku ani zaručený podpis, může zaslat podepsanou žádost a příslušné přílohy poštou.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Mohou mít dva rodiče jakožto dva OSVČ ošetřovné na každé dítě zvlášť?

Ne, ošetřovné je poskytováno ve výši 424 Kč na den bez ohledu na počet dětí. Ošetřovné nemůže čerpat zároveň i druhý člen rodiny.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Může OSVČ, která je v pozici rodiče, zůstat s dítětem doma a pobírat dále ošetřovné, i když se školky otevřou?

Podmínkou nároku na ošetřovné pro OSVČ je faktické uzavření školského či jiného zařízení. Pokud bude otevřeno, není nezbytné, aby bylo o dítě postaráno doma. I když jsou obavy odůvodněné, nárok se v tomto případě neuplatní. Programem „Ošetřovné“ pro OSVČ jsou primárně řešeny důsledky vyplývající ze zavřených školských a jiných školských zařízení v ČR.

10. 4. 2020
Zdroj
b
OSVČ má od 1. 4. 2020 pozastavenou činnost a pracuje na DPP. Může za dubnové dny žádat o ošetřovné?

Podpora je určena pro OSVČ, která je skutečně postižena negativními dopady nouzového stavu, tj. že v důsledku uzavření školy nebo jiných dětských zařízení utrpěla OSVČ finanční újmu, protože nemohla podnikat. Nelze tedy o ošetřovné žádat, pokud má pozastavenou činnost.

10. 4. 2020
Zdroj

Úvěr COVID (22)

b
Půjde o dotační program?

Ne, podpora bude poskytována ve formě záruky za komerční úvěr a finančního příspěvku na subvenci úroků úvěrující banky.

10. 4. 2020
Zdroj
b
V jaké výši bude poskytnut finanční příspěvek na úroky?

Celková výše vyplaceného finančního příspěvku nesmí přesáhnout:

  • v případě poskytnuté výše zaručovaného úvěru do 500 tis. Kč včetně: 30 % a max. 150 tis. Kč,
  • v případě poskytnuté výše zaručovaného úvěru od 500 tis. Kč do 1 000 tis. Kč včetně: 20 % a max. 200 tis. Kč
  • v případě poskytnuté výše zaručovaného úvěru od 1 mil. Kč do 15 mil. Kč včetně: 15 % a max. 1 mil. Kč, přičemž tyto limity se při výplatě finančního příspěvku vztahují k výši zaručovaného úvěru vyčerpaného na způsobilé výdaje projektu (bez DPH).
10. 4. 2020
Zdroj
b
Může být finanční příspěvek vyšší než skutečně zaplacené úroky?

Ne, příspěvek nesmí přesáhnout klientem skutečně zaplacenou výši úroků.

Záruka bude poskytnuta pouze na první tři roky, stejně jako finanční příspěvek, který se rovněž vyplácí jen první tři roky.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Kdy bude program spuštěn?

Program je spuštěn od 2. 4. 2020.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Jaká bude maximální výše zaručovaného úvěru?

Výše zaručovaného úvěru je max. 15 mil. Kč.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Kdy bude příspěvek na úroky vyplacen?

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) bude klientovi vyplácet finanční příspěvek zpětně na základě potvrzení spolupracující banky o výši úroků uhrazených klientem podle podmínek uvedených ve Výzvě k předkládání projektů Program EXPANZE – záruky. První splátka bude poskytnuta za úroky uhrazené klientem do konce druhého měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla poskytnuta záruka.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Může mít poskytnutý úvěr i delší splatnost než 3 roky?

Ano, ale záruka mu bude poskytnuta pouze na první tři roky, stejně jako finanční příspěvek, který se rovněž vyplácí jen první tři roky.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Mohu zažádat o COVID II v rámci více žádostí?

Ano. Jeden žadatel může o záruku COVID II žádat jednou za 6 měsíců. Vzhledem k tomu, že se jedná o podporu provozního financování žadatele, může využít tuto podporu například pro více provozoven. Platí výjimka pro provozovny na území Prahy, pro které není možné žádat o podporu.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Bude zaručovaný úvěr nadále poskytovat Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB)?

Ne, žadatel se musí obrátit primárně na úvěrující banku, se kterou má ČMZRB uzavřen dodatek ke smlouvě o spolupráci v programu EXPANZE na poskytování záruk COVID II.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Pomůže mi moje banka se žádostí o Záruku COVID II?

Ano, kopie smlouvy o zaručovaném úvěru nebo příloha ACX vyplněná touto bankou bude povinnou přílohou k žádosti o Záruku COVID II.

Dále bude nutné podat řádně vyplněný formulář žádosti a přílohu Projekt (PCX). S touto žádostí včetně příloh se následně obrátíte na Českomoravskou záruční a rozvojovou banku (ČMZRB). Řádně vyplněná žádost včetně přílohy ACX (nebo kopie smlouvy o zaručovaném úvěru) a přílohy PCX musí být podána prostřednictvím E-Podatelny. Více na stránkách www.cmzrb.cz.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Může kdokoliv žádat o Záruku COVID II?

Ne. Musí jít o žadatele, který vyhovuje podmínkám programu, mezi které patří:

  • žadatel je zapsán v obchodním rejstříku,
  • vykonává podporovanou ekonomickou činnost (CZ-NACE),
  • nejde o velkého podnikatele.
10. 4. 2020
Zdroj
b
Může být podpořen žadatel v rámci celého území ČR?

Podle současných podmínek nebude možné podpořit realizaci projektu na území hl. m. Prahy z důvodu regionálního omezení podpory z EU fondů.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Jakou újmu musí mít žadatel ve smyslu koronavirové infekce, aby mohl zažádat o zaručovaný úvěr?

Újma musí bezprostředně souviset s realizací projektu příjemce podpory nebo s překlenutím krizové ekonomické situace vyvolané šířením koronaviru SARS-CoV-2 uvedené v příloze PCX žádosti o podporu.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Na jakou dobu bude poskytnuta záruka ze strany Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB)?

Doba ručení nepřesahuje 3 roky od data podpisu smlouvy o záruce.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Bude požadováno další zajištění zaručovaného úvěru?

Případné sjednání dalšího zajištění nad rámec poskytnuté záruky Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) je věcí jednání mezi klientem a úvěrující bankou.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Mohu žádat o COVID II v případě, že jsem zažádal o COVID I?

Ano. Oba programy stanovují maximální výši podpory, kterou úspěšný žadatel může obdržet.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Může o zaručovaný úvěr žádat zahraniční firma?

Musí jít o žadatele, který je oprávněn podnikat na území ČR (má přidělené české IČO).

10. 4. 2020
Zdroj
b
Bude možné podpořit zemědělskou činnost?

Ne, žadatelem sice může být zemědělský podnikatel, ale budou podpořeny pouze nezemědělské činnosti.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Lze pomocí zaručovaného úvěru financovat investice?

Ne, zaručovaný úvěr lze použít pouze na provozní výdaje žadatele.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Lze zaručovaný úvěr použít na refinancování jiného úvěru či částečnou splátku jiného úvěru či leasingu?

Ne, zaručovaný úvěr lze použít pouze na provozní výdaje žadatele.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Je s poskytnutím zaručovaného úvěru spojen nějaký poplatek?

Poplatky za poskytnutí zaručovaného úvěru a jiné poplatky úvěrující banky jsou v kompetenci banky, která úvěr poskytne. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) poskytne záruku a finanční příspěvek na úhradu úroků bez poplatku.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Do jaké výše bude zaručovaný úvěr zajištěn?

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) poskytne záruku až do výše 80% jistiny zaručovaného úvěru.

10. 4. 2020
Zdroj

Kompenzační bonus (32)

b
V žádosti jsem udělal chybu, co mám dělat?

V případě chyby ve vyplňování žádosti se obraťte na Finanční správu, která žádosti posuzuje a vyplácí peněžní prostředky. Bližší informace můžete získat na telefonní lince 225 092 392.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jsem učitelem na základní škole a vedle tohoto mého zaměstnání vyučuji v rámci samostatné výdělečné činnosti hru na klavír přímo v domácnostech svých žáků. Svou vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nemohu nyní v důsledku situace související s koronavirem vykonávat. Četl jsem, že nyní si o kompenzační bonus mohou požádat i osoby, které vykonávají pedagogickou činnost. Je to tak?

Ano, subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění, pokud nejde o osobu vykonávající činnost, v jejímž důsledku je tato osoba účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec, přičemž se jedná o výkon zaměstnání v jiných činnostech než v činnosti pedagogické.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jsem zaměstnancem vykonávajícím pedagogickou činnost a současně již dlouhý čas doučuji jako OSVČ jazyky, přičemž vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nemohu od začátku března 2020 v důsledku situace související s koronavirem vykonávat a předpokládám, že do konce tohoto školního roku už nezačnu. Slyšela jsem, že kdo vykonává jako zaměstnanec pedagogickou činnost, si také může požádat o kompenzační bonus. Co je míněno pedagogickou činností, kdo všechno si tedy může požádat. A za jaké období?

Z hlediska předpisů, které má v gesci Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, lze pedagogickou činnost vykládat jako přímou pedagogickou činnost pedagogických a akademických pracovníků podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o pedagogických pracovnících“) a zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o vysokých školách“).

Dle § 2 zákona o pedagogických pracovnících je pedagogickým pracovníkem ten, kdo koná přímou vyučovací, přímou výchovnou, přímou speciálněpedagogickou nebo přímou pedagogicko-psychologickou činnost přímým působením na vzdělávaného, kterým uskutečňuje výchovu a vzdělávání na základě zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon); je zaměstnancem právnické osoby, která vykonává činnost školy, nebo zaměstnancem státu, nebo ředitelem školy, není-li k právnické osobě vykonávající činnost školy v pracovněprávním vztahu nebo není-li zaměstnancem státu. Pedagogickým pracovníkem je též zaměstnanec, který vykonává přímou pedagogickou činnost v zařízeních sociálních služeb.
Přímou pedagogickou činnost vykonává učitel, pedagog v zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků, vychovatel, speciální pedagog, psycholog, pedagog volného času (pedagog v zájmovém vzdělávání ve školách a školských zařízeních pro zájmové vzdělávání), asistent pedagoga (vykonává činnost ve třídě, ve které se vzdělávají děti nebo žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, nebo ve škole zajišťující vzdělávání dětí a žáků formou individuální integrace), trenér, metodik prevence v pedagogicko-psychologické poradně, vedoucí pedagogický pracovník.

Dle § 70 zákona o vysokých školách jsou akademickými pracovníky ti profesoři, docenti, mimořádní profesoři, odborní asistenti, asistenti, lektoři a vědečtí, výzkumní a vývojoví pracovníci, kteří jsou zaměstnanci vysoké školy vykonávajícími v pracovním poměru podle sjednaného druhu práce jak pedagogickou, tak tvůrčí činnost. Na výuce se mohou podílet i další odborníci na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.

Pokud bude Vaše vedlejší výdělečná činnost omezena až do konce tohoto školního roku, můžete o kompenzační bonus požádat za první i druhé bonusové období, tj. za dny od 12. března 2020 do 8. června 2020.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Provozuji malou hospodu a v důsledku krizových opatření jsem byl nucen v březnu provozovnu uzavřít. Kompenzační bonus za první období jsem již obdržel. V současnosti od 11. 5. 2020 budu otevírat zahrádku před hospodou. Předpokládám pomalý rozběh, ale moje činnost bude jistě nadále omezena a tržby budou nižší, než by bylo v tuto dobu běžné. Mám nárok na kompenzační bonus i za celé druhé kompenzační období?

Jednou z podmínek pro poskytnutí kompenzačního bonusu je to, že výkon samostatné výdělečné činnosti žadatele byl v kalendářním měsíci, v němž nastal den, za který se poskytuje kompenzační bonus, zcela nebo z části omezen nad míru obvyklou v důsledku aktuálních událostí souvisejících s opatřením vlády. Pokud došlo k uzavření provozovny nebo k omezení provozu v průběhu daného měsíce (i jen několik dnů z tohoto měsíce), je podmínka pro nárok na kompenzační bonus splněna pro všechny dny, které do tohoto měsíce spadají. V měsíci květnu je tato podmínka splněna. Bude-li podmínka omezení činnosti splněna i v měsíci červnu, vzniká Vám nárok na kompenzační bonus za celé druhé kompenzační období, tj. od 1. 5. do 8. 6. 2020.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Provozuji kadeřnictví a v důsledku krizových opatření jsem byla nucena v měsíci březnu uzavřít provozovnu. Kompenzační bonus za první období jsem již obdržela. Teď již od 11. 5. 2020 mohu opět otevřít, ale protože musím připravit některá nutná opatření, budu otevírat až 18. 5. 2020. Již teď vím, že budu mít v květnu i červnu nižší počet zákazníků (dodržování požadovaných hygienických podmínek). Mám nárok na kompenzační bonus i za celé druhé bonusové období?

Jednou z podmínek pro poskytnutí kompenzačního bonusu je to, že výkon samostatné výdělečné činnosti žadatele byl v kalendářním měsíci, v němž nastal den, za který se poskytuje kompenzační bonus, zcela nebo z části omezen nad míru obvyklou v důsledku aktuálních událostí souvisejících s opatřením vlády. Pokud došlo k uzavření provozovny nebo k omezení provozu v průběhu daného měsíce (i jen několik dnů z tohoto měsíce), je podmínka pro nárok na kompenzační bonus splněna pro všechny dny, které do tohoto měsíce spadají. Tato podmínka je ve Vašem případě splněna v obou měsících, a proto Vám vzniká nárok na kompenzační bonus za celé druhé kompenzační období, tj. od 1. 5. do 8. 6. 2020. Skutečnost, že kadeřnictví skutečně otevřete až 18. 5. 2020, nemá na přiznání nároku na kompenzační bonus vliv, protože do té doby budete provádět nezbytné úpravy, nutné pro obnovení činnosti, tj. činnost budete vykonávat.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Obdržela jsem kompenzační bonus za období od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020. Prý bude podpora podnikatelů z programu Pětadvacítka pokračovat? Jsem kadeřnice a budu moci otevřít provozovnu někdy koncem května. Mohu znovu požádat o kompenzační bonus a za jaké období, když předpokládám, že činnost někdy kolem 25. 5. 2020 obnovím v plném rozsahu?

Ano, bude možné požádat o kompenzační bonus za druhé bonusové období, kterým je období od 1. května do 8. června 2020. Podmínky pro vznik nároku na kompenzační bonus zůstávají stejné (žádost podáte shodným způsobem, jako v prvém případě), tedy subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění, pokud nejde o osobu vykonávající činnost, v jejímž důsledku je tato osoba účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec, a činnost subjektu musí být omezena nad obvyklou míru v důsledku situace související s výskytem koronaviru. Jestliže tedy Vaše činnost bude takto omezena např. do 25. 5. 2020, vznikne Vám nárok na kompenzační bonus za období od 1. 5. 2020 do 31. 5. 2020 (pokud k omezení činnosti došlo v průběhu daného měsíce, zde května 2020, i jen za část měsíce, je podmínka pro nárok na kompenzační bonus splněna pro všechny dny, které do tohoto měsíce spadají).

5. 6. 2020
Zdroj
b
Byl mi již vyplacen kompenzační bonus za období od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020. Od 20. 4. 2020 jsem znovu otevřel provozovnu (opravna obuvi) a moje činnost se znovu rozjela v normálním rozsahu, nemám problém na straně dodavatelů ani zákazníků. Slyšel jsem, že bude možné žádat o kompenzační bonus znovu, na další období. Jaké jsou podmínky a mám také nárok?

Ano, bude možné požádat o kompenzační bonus na druhé bonusové období, kterým je období od 1. května do 8. června 2020. Podmínky pro vznik nároku na kompenzační bonus zůstávají stejné (žádost se podává shodným způsobem, jako v prvém případě), tedy subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění, pokud nejde o osobu vykonávající činnost, v jejímž důsledku je tato osoba účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec a činnost subjektu musí být omezena nad obvyklou míru v důsledku situace související s výskytem koronaviru. Jestliže tedy v měsíci květnu již nebude Vaše činnost takovýmto způsobem omezena (je vykonávána ve stejném rozsahu jako dříve, bez významných problémů), nevznikne Vám za druhé bonusové období nárok na kompenzační bonus.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Kompenzační bonus za období od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020 jsem již získal. Od 20. 4. 2020 jsem znovu otevřel provozovnu (truhlárna), avšak přišel jsem o většinu zákazníků a noví zákazníci nemají zatím o moje služby zájem. Četl jsem, že podpora podnikatelů bude probíhat i za další období. Když se moje činnost nerozjede, můžu si znovu požádat o kompenzační bonus?

Ano, bude možné požádat o kompenzační bonus na druhé bonusové období, kterým je období od 1. května do 8. června 2020. Subjektem kompenzačního bonusu bude i nadále osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění, pokud nejde o osobu vykonávající činnost, v jejímž důsledku je tato osoba účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec a činnost subjektu musí být omezena nad obvyklou míru v důsledku situace související s výskytem koronaviru (žádost podáte stejným způsobem, jako v prvém případě). Pokud Vaše činnost bude nadále významně omezena i po otevření provozovny, např. i v průběhu května, vznikne Vám za měsíc květen na kompenzační bonus opět nárok (od 1. 5. 2020 do 31. 5. 2020). Jestliže by omezení zasáhlo i do měsíce června, můžete získat bonus za celé bonusové období, tj. od 1. 5. 2020 do 8. 6. 2020.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Ještě jsem si nestihla požádat o kompenzační bonus a slyšela jsem, že prý bude možné žádat za další období (podmínky a způsoby podání žádosti jsou mi známy). Jsem jazyková lektorka a moje činnost byla v důsledku aktuální situace od 16. 3. 2020 významně utlumena. Nepředpokládám, že bude obnovena v plném rozsahu do konce tohoto školního roku. Mohu si požádat za celé období najednou?

Subjektem kompenzačního bonusu je a nadále bude osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění, pokud nejde o osobu vykonávající činnost, v jejímž důsledku je tato osoba účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec a činnost subjektu musí být omezena nad obvyklou míru v důsledku situace související s výskytem koronaviru. Prvním bonusovým obdobím je období od 12. března do 30. dubna 2020. Druhým bonusovým obdobím bude období od 1. května do 8. června 2020. Pakliže u Vás trvají a nadále budou trvat zákonem stanovené podmínky, zejména je-li a bude-li Vaše činnost aktuální situací nad obvyklou míru omezena (období od 16. 3. 2020 do 30. 6. 2020), bude po schválení novely zákona o kompenzačním bonusu možno požádat za již stanovená období, tedy od 12. 3. 2020 do 8. 6. 2020 (pokud k omezení činnosti došlo v průběhu daného měsíce, i jen za část měsíce, je podmínka pro nárok na kompenzační bonus splněna pro všechny dny bonusového období, které do tohoto měsíce spadají). O bonus za obě bonusová období je možno požádat v rámci jedné žádosti, definovat obě období a přiložit čestné prohlášení, v němž deklarujete splnění zákonem stanovených podmínek pro obě bonusová období (posuzováno bude splnění podmínek pro každé období zvlášť). Doporučujeme využít žádost umístěnou na webu Finanční správy, kterou Finanční správy momentálně pro tyto účely upravuje. Vzhledem k aplikaci § 7 zákona o kompenzačním bonusu, tj. žádost o kompenzační bonus lze podat nejpozději do 60 dnů po skončení bonusového období, je nezbytné, aby Vaše žádost (na obě kompenzační období) byla podaná do 29. 6. 2020. Pokud bude podána po tomto datu, nebude možné vyplatit kompenzační bonus za první bonusové období (12. 3. 2020 do 30. 4. 2020).

5. 6. 2020
Zdroj
b
Co to je kompenzační bonus?

Jedná se o jednorázový daňový bonus vyplácený finančními úřady

5. 6. 2020
Zdroj
b
Kdo má nárok?
  • OSVČ, která vykonává svou činnost jako hlavní (podle zákona o důchodovém pojištění)
  • OSVČ, která vykonává svou činnost jako vedlejší, pokud:
  1. Pobírá invalidní nebo starobní důchod
  2. Je na mateřské nebo rodičovské dovolené
  3. Pečuje o zdravotně postiženou osobu
  4. Připravuje se na budoucí povolání (studenti)
5. 6. 2020
Zdroj
b
Jaké podmínky musí být splněny?

Jedná se o osobu samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění (typicky živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce a podobně).

  • Vykonávaná činnost je činností hlavní.
  • Vykonávaná činnost může být i činností vedlejší, pokud OSVČ současně nevykonává zaměstnání.
  • OSVČ byla aktivní ke dni 12. března 2020. Případně může jít také o OSVČ, jejíž činnost byla přerušena kdykoliv po 31. srpnu 2019 (sezónní podnikání).
  • OSVČ prohlásí, že nemohla tuto činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády (a to zejména z některého z důvodů, jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti).
  • Splnění těchto skutečností doloží žadatel čestným prohlášením.
5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak mohu požádat?
  • Žádám na finančním úřadu, kde podávám daňové přiznání k dani z příjmů: ideálně elektronicky (emailem, přes Daňový portál – Elektronická podání pro Finanční správu či datovou schránkou), lze i v listinné podobě (zaslat poštou, zanést na úřad, kde jsou umístěny speciální sběrné boxy)
  • Formulář je dostupný na webu Finanční správy
5. 6. 2020
Zdroj
b
Co žádost obsahuje?
  • Kromě základních identifikačních údajů žadatele bude potřeba i číslo bankovního účtu, kam se bonus zašle (může to být i účet jiné osoby, které důvěřuji (např. příbuzný); musí jít o účet u poskytovatele platebních služeb vedený v české měně
  • Počet dní, za které jsou splněny podmínky pro přiznání kompenzačního bonusu
  • Čestné prohlášení, že splňuji podmínky pro přiznání bonusu
5. 6. 2020
Zdroj
b
Musím bonus zahrnout do daňově uznatelných příjmů?

Ne, bonus se nedaní a nepodléhá ani sociálnímu a zdravotnímu pojistnému

5. 6. 2020
Zdroj
b
Pokud mám dluhy, bude můj bonus nějak krácen?

Zákon garantuje, že bonus nebude použit na případné nedoplatky u správce daně a že nepodléhá výkonu rozhodnutí a exekuci

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak poznám, že má žádost již byla vyřízena?
  • O vyřízení žádosti se nevydává rozhodnutí
  • Vyřízení žádosti poznám tak, že mi bude bonus přičten na uvedený bankovní účet
5. 6. 2020
Zdroj
b
Za jak dlouho po podání žádosti mi bude bonus vyplacen?
  • Záměrem je, aby byl bonus vyplacen co nejdříve, a to neprodleně po zpracování žádosti
  • Přesto prosíme o trpělivost s ohledem na možné obdržení stovek tisíc žádostí
5. 6. 2020
Zdroj
b
Co když nebudu splňovat podmínky pro přiznání kompenzačního bonusu?
  • Správce daně při vyřízení žádosti posoudí pouze to, zda jsou splněny základní podmínky pro přiznání bonusu za každý den rozhodného období a podle toho určí výši bonusu
  • Pokud nesplním základní podmínky (např. nejsem OSVČ), bonus se nepřizná – o tom mě finanční úřad bezodkladně vyrozumí na uvedený kontakt (např. e-mail)
  • Pokud nesplním podmínky, které není možné jednoduše ověřit při zpracování žádosti, riskuji pozdější doměření daně ve výši vyplaceného bonusu a případný úrok z prodlení
  • Ministerstvo financí a Finanční správa proto apeluje na poctivost žadatelů
5. 6. 2020
Zdroj
b
Jaký je vztah kompenzačního bonusu k sociálním dávkám?
  • Bonus je započitatelným příjmem pro stanovení nároku na dávky vyplácené podle zákona upravujícího pomoc v hmotné nouzi a zákona upravujícího státní sociální podporu
  • V měsíci, kdy je vyplacen kompenzační bonus, nelze přiznat nárok na podporu v nezaměstnanosti
5. 6. 2020
Zdroj
b
Pokud mám souběh OSVČ a s.r.o., je to v pořádku?

Společnost s ručením omezením není překážkou pro vyplacení kompenzačního bonusu, pokud je daný člověk (jednatel) současně OSVČ a splňuje podmínky programu Pětadvacítka.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Pokud jsem OSVČ na vedlejší činnost a současně vykonávám práci na DPP nebo DPČ, mohu žádat o kompenzační bonus?

Na kompenzační bonus v maximální výši 25 tisíc korun dosáhne i člověk, který pracuje na dohodu o práci mimo pracovní poměr s odměnou do 10.000 korun měsíčně a současně je OSVČ i na vedlejší činnost. V tomto případě hovoříme o zaměstnání malého rozsahu. Naopak dohodáři s odměnou nad 10.000 korun měsíčně na kompenzační bonus nedosáhnou, neboť se již fakticky jedná o zaměstnání. Hranice 10.000 korun měsíčně je dána zákonem o nemocenském pojištění (paragrafy 6 a 7).

5. 6. 2020
Zdroj
b
Pokud OSVČ dostane kompenzační bonus, pak nebude moct v daňovém přiznání za rok 2020 čerpat žádnou slevu na poplatníka?

Kompenzační bonus není daňově uznatelným příjmem a nepodléhá ani sociálnímu a zdravotnímu pojistnému. Žádným způsobem tedy neovlivní nárok na daňové úlevy.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Funguji v sezóně, živnost jsem pozastavil v polovině října 2019. Mám nárok na kompenzační bonus?

Podmínkou pro přiznání kompenzačního bonusu je, že žadatel z řad OSVČ měl aktivní živnostenské oprávnění ke dni 12. března 2020. Z této podmínky však v zákoně existuje výjimka právě pro OSVČ se sezónním podnikáním. V takovém případě stačí, pokud máte podnikání přerušené kdykoliv po 31. srpnu 2019. Máte-li tedy živnost přerušenou v polovině října 2019 a plníte-li ostatní zákonné podmínky nároky, můžete o bonus požádat.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Během části bonusového období jsem čerpal podporu v nezaměstnanosti. Vzniká mi nárok na bonus?

Za dny, kdy jste čerpal podporu v nezaměstnanosti, nárok na kompenzační bonus nevzniká. Pokud jste ale například podporu v nezaměstnanosti čerpal v březnu a v dubnu již nikoliv, můžete zažádat o kompenzační bonus za zbytek bonusového období. Počet dnů se vyplňuje v žádosti.

5. 6. 2020
Zdroj
b
S jakými dalšími programy a dávkami lze Pětadvacítku kombinovat? Má na kompenzační bonus nárok ten, kdo pobírá dávky vyplácené podle zákona upravujícího pomoc v hmotné nouzi a zákona upravujícího státní sociální podporu apod.?

Pobírání jakýchkoli dávek není překážkou pro vznik nároku na kompenzační bonus, ale v určitých situacích může být výplata kompenzačního bonusu důvodem pro snížení či nepřiznání sociální dávky či podpory (bonus je pro potřeby výpočtu těchto dávek započitatelným příjmem).

  • 6 měsíční prázdniny na sociální a zdravotní pojištění – ANO, lze kombinovat
  • Nemocenská z titulu zaměstnance – NE, nelze kombinovat. V případě nemoci v zaměstnání, kdy je daná osoba doma a pobírá dávku nemocenského pojištění, se pro účely kompenzačního bonusu stále považuje za zaměstnance, a z tohoto titulu ji bonus nenáleží.
  • Rodičovský příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství – ANO, lze kombinovat. Pobírání dávek v mateřství, tedy rodičovského příspěvku či peněžité pomoci v mateřství, nejsou překážkou pro nárokování si a přiznání kompenzačního bonusu pro OSVČ poškozené v důsledku koronaviru.
  • Ošetřovné pro OSVČ – ANO, lze kombinovat
  • Starobní důchod, invalidní důchod – ANO, lze kombinovat
  • Dávky v hmotné nouzi – zákon to explicitně nevylučuje, vyplacení kompenzačního bonusu nicméně bude zohledněno jako příjem při posouzení nároku na danou dávku
  • Podpora v nezaměstnanosti – NE, nelze kombinovat. Tuto dávku není možné podle zákona vyplatit při současném čerpání bonusu, resp. kompenzační bonus nelze vyplatit při současném čerpání podpory v nezaměstnanosti (posuzuje se ke každému kalendářnímu dni samostatně)
  • Příspěvek na bydlení – zákon to explicitně nevylučuje, vyplacení kompenzačního bonusu nicméně bude zohledněno jako příjem při posouzení nároku na danou dávku
5. 6. 2020
Zdroj
b
Lze kombinovat invalidní důchod 2. stupně a kompenzační bonus jako OSVČ ve vedlejší činnosti?

Ano, invalidní důchod lze u osoby samostatně výdělečně činné kombinovat s kompenzačním bonusem jak v případě, že se jedná o hlavní činnost, tak i v případě vedlejší činnosti.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Budou moci čerpat podporu i podnikatelé, kteří mají zaměstnance?

Ano, pokud je OSVČ také zaměstnavatel a současně splňuje podmínky programu Pětadvacítka, není to překážkou pro čerpání kompenzačního bonusu.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jsem student a přivydělával jsem si jako OSVČ. Teď jsem bez příjmů. Mám nárok na kompenzační bonus?

Ano, kompenzační bonus je určen i pro studenty, kteří jsou současně OSVČ a výkon této činnosti jim zcela nebo významně znemožnilo šíření koronaviru či související krizová opatření.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Mám nárok na přiznání kompenzačního bonusu, když budu jako osoba samostatně výdělečně činná pobírat ošetřovné?

Ano, program přímé podpory pro OSVČ lze pobírat společně s rozšířeným ošetřovným na dítě z důvodu uzavření školských a předškolních zařízení. Další kompenzací od státu je pak pro podnikatele prominutí odvodů na sociální a zdravotní pojištění ve výši minimálních záloh, a to od března do srpna 2020.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Budu muset splnění podmínek pro vznik nároku na kompenzační bonus prokazovat?

Splnění podmínek doloží žadatel čestným prohlášením, které bude součástí žádosti o kompenzační bonus. Čestné prohlášení je základním nástrojem vstupního ověření zákonem stanovených podmínek pro přiznání kompenzačního bonusu.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jsem OSVČ na hlavní činnost a od měsíce března se mně významně snížily příjmy z této samostatné činnosti. V měsíci dubnu ovšem budu mít jeden příjem z dohody o pracovní činnosti ve výši 2 500 Kč. Mám nárok na kompenzační bonus?

Ano, nárok na kompenzační bonus máte za celé bonusové období od 12. března do 30. dubna 2020. V měsíci dubnu sice budete mít příjem z dohody o pracovní činnosti ve výši 2 500 Kč, ale tato výše nepřesahuje hranici 3 000 Kč, při jejímž dovršení by se již jednalo o zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění a na kompenzační bonus byste v měsíci dubnu v takovém případě nedosáhl. Hranice 3 000 Kč je u dohod o pracovní činnosti dána zákonem o nemocenském pojištění.

5. 6. 2020
Zdroj

Podpora pro s.r.o. (15)

b
Mohu požádat o kompenzační bonus pro společníky malých s.r.o., když současně čerpám ošetřovné z titulu zaměstnance tohoto s.r.o.? Ostatní podmínky nárok plním.

Ano, pokud plníte ostatní zákonné podmínky, můžete o kompenzační bonus požádat. Čerpání ošetřovného zde není překážkou.

7. 5. 2020
Zdroj
b
Provozujeme ve dvou společnících malé s.r.o., přičemž jeden jsme příkazní smlouvou zaměstnán jako jednatel a druhý pracovní smlouvou jako účetní. Budeme mít oba nárok na kompenzační bonus?

Ano, o kompenzační bonus mohou při splnění zákonných podmínek žádat ve dvoučlenné s.r.o. oba společníci bez ohledu na to, zda jsou v dané společnosti zaměstnáni, ať již příkazní smlouvou jako jednatel, nebo pracovní smlouvou například jako účetní. Podmínkou zde nicméně je, že na sebe coby na zaměstnance společník ve stejné dny, kdy si nárokuje kompenzační bonus, nepobírá příspěvek v rámci programu Antivirus (tzv. kurzarbeit).

7. 5. 2020
Zdroj
b
Provozujeme malé rodinné s.r.o. se 4 rodinnými společníky a 5. společníkem, který je pouze rodinným známým. Bude mít alespoň někdo nárok na kompenzační bonus?

O kompenzační bonus bohužel mohou při splnění dalších zákonných podmínek žádat oba společníci ve dvoučlenné s.r.o., případně všichni společníci ve tří a vícečlenné s.r.o., jsou-li všichni členy jedné rodiny (příbuzenství v řadě přímé, sourozenec, manželka či manželka nebo partner podle zákona o registrovaném partnerství).

7. 5. 2020
Zdroj
b
Provozuji malé s.r.o, jsem jednatel a můj rodinný příslušník společník, budu mít nárok na kompenzační bonus?

Ano, nárok na kompenzační bonus pro malá s.r.o. mají v případě dvoučlenných s.r.o. oba, společník i jednatel, a to při splnění zákonných podmínek čerpání bonusu. Jednatel nicméně nesmí na sebe coby zaměstnance společnosti ve stejné dny, kdy si nárokuje kompenzační bonus, pobírat příspěvek v rámci programu Antivirus (tzv. kurzarbeit). To znamená, že pokud by žadatel pobíral příspěvek z programu Antivirus pouze za část bonusového období, může si za zbývající dny nárokovat kompenzační bonus.

7. 5. 2020
Zdroj
b
Provozuji malé s.r.o, jsem jediný zaměstnanec a vykonávám veškeré funkce, budu mít nárok na kompenzační bonus?

Ano, společník v jednočlenné s.r.o. má nárok na kompenzační bonus, pokud byl ekonomicky zasažen současnou situací související s epidemií koronaviru a splnil ostatní zákonné podmínky čerpání bonusu.

7. 5. 2020
Zdroj
b
Jsem provozovatelem malé s.r.o., kde kromě sebe zaměstnávám ještě jednoho zaměstnance, budu mít nárok na kompenzační bonus?

Ano, pokud jste jediný společník s.r.o., máte při splnění zákonných podmínek nárok na kompenzační bonus. Na vašeho zaměstnance pak můžete čerpat příspěvek v rámci programu Antivirus (tzv. kurzarbeit).

7. 5. 2020
Zdroj
b
Jsem provozovatelem malé s.r.o., kde jsem zároveň jediný jednatel. Mám jednoho zaměstnance, ale na dlouhodobé nemocenské, vše tedy již delší dobu vykonávám sám. Budu mít nárok na kompenzační bonus?

Ano, pokud jste jediný společník s.r.o. (a současně jednatel), máte při splnění zákonných podmínek nárok na kompenzační bonus

7. 5. 2020
Zdroj
b
Bude se i malých s.r.o týkat povinnost platit sociální a zdravotní pojistné a další odvody, když máme zavřeno a nepodnikáme?

Na jednání vlády byl již předložen návrh na odklad odvodů sociálního a zdravotního pojistného pro právnické osoby, a to v období od května do července.

7. 5. 2020
Zdroj
b
Bude v případě přiznání nároku vyplacena částka také zpětně?

Ano, kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně bude možné v případě splnění zákonných podmínek žádat jak za první bonusové období od 12. března do 30. dubna 2020, tak za druhé bonusové období od 1. května do 8. června 2020. V maximální výši tedy bude možné žádat o 44 500 Kč. Žádost o kompenzační bonus je přitom nutné podat za každé bonusové období zvlášť (klidně na stejném papíru), a to nejpozději 60 dnů po skončení příslušného bonusového období.

7. 5. 2020
Zdroj
b
Jakým způsobem bude kompenzační bonus vyplacen a jak o něj bude nutné požádat?

Administrace žádostí o kompenzační bonus bude probíhat podobně jako v případě OSVČ. Žádat bude možné vyplněním podobně jednoduchého formuláře, podepsáním čestného prohlášení o oprávněnosti nároku a odeslání žádosti na finanční úřad příslušný ke správě daně z příjmů fyzických osob žadatele (nemusí jít tedy nutně o stejný finanční úřad, pod který spadá daná s.r.o.). Finanční správa by měla začít přijímat první žádosti ihned po nabytí účinnosti zákona, nejpozději v týdnu od 18. května.

7. 5. 2020
Zdroj
b
Bude potřeba dokládat nějaké dokumenty, že jsme byli jako s.r.o nařízením vlády omezeni podnikat, nebo to bude fungovat jako u Pětadvacítky, kdy stačí čestné prohlášení?

Forma žádosti bude totožná jako u Pětadvacítky pro poškozené OSVČ, tedy postačí podepsání čestného prohlášení, že splňujete zákonné podmínky pro přiznání kompenzačního bonusu. U podpory pro s.r.o. byl přidán tzv. příjmový test, tedy že musíte čestně prohlásit, že splňujete minimální prokazatelný obrat společnosti ve výši 180 000 Kč za rok 2019 (nebo předpoklad dosažení takového obratu v letech 2020 nebo 2021, v případě že vaše s.r.o. vznikla až v průběhu roku 2019, popřípadě začátkem roku 2020).

7. 5. 2020
Zdroj
b
Kdy bude možné očekávat vyplacení kompenzačního bonusu pro malé s.r.o.?

Vyplacení kompenzačního bonusu bude probíhat neprodleně po přijetí žádosti, podobně jako u Pětadvacítky pro poškozené OSVČ. Díky nezbytnému prověření alespoň části zákonných podmínek, například příjmového testu, který má zajistit základní adresnost podpory, může dojít k drobné prodlevě v řádu několika málo dnů.

7. 5. 2020
Zdroj
b
Budou muset žadatelé dokládat loňské finanční výsledky své firmy, aby na bonus dosáhli?

Nikoliv. Splnění zákonných podmínek bude nadále prokazováno jednoduchým a osvědčeným procesem využívajícím institutu čestného prohlášení.

7. 5. 2020
Zdroj
b
Proč jako společník ve tříčlenném s.r.o. nemám nárok na kompenzační bonus?

Původní záměr byl rozšířit vyplácení kompenzačního bonusu pouze pro jednočlenná s.r.o. jejichž podnikání se často materiálně příliš neodlišuje od osob samostatně výdělečných činných, kteří již na státní podporu dosáhnou. Později se tento záměr rozšířil na dvoučlenná a tzv. rodinná s.r.o s neomezeným počtem členů, kdy cílem bylo podpořit ohrožené rodinné firmy. Povolit vyšší počet žádajících společníků by nebylo spravedlivé proto, že daná společnost by de facto získala násobnou podporu oproti jednočlenným s.r.o., přestože může dosahovat srovnatelný obrat.

Odchýlili bychom se tím navíc od modelu „převlečeného“ živnostníka v právní formě s.r.o. a přiblížili se k modelu pasivních investorů v kapitálové společnosti, kteří se svou prací na chodu firmy podílí jen minimálně. A vzhledem k tomu, že v tomto plošném a rychlém nástroji podpory nelze realizovat jednoznačné kritérium, které by umožňovalo hlubší posouzení žadatelů, bylo nezbytné stanovit maximální hranici počtu společníků.

7. 5. 2020
Zdroj
b
Co když jsem sám společník v s.r.o., ale mám několik zaměstnanců, mohu žádat o kompenzační bonus?

Ano, při splnění dalších zákonných podmínek žádat můžete. Zákon pamatuje na maximální počet společníků, zatímco počet řadových zaměstnanců nehraje roli.

7. 5. 2020
Zdroj

Stravovací služby (9)

b
Provozovatel hospody se ptá, zda umělci, kteří tam budou mít produkci, musím mít test RT-PCR?

Ano, pokud chtějí vystupovat bez roušek.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Zahrádka s obsluhou – jsou nějak omezeny otevírací hodiny? Mají využívat své standardní nádobí, nebo dále jen kelímky a jednorázové nádobí?

Otevírací doba venkovních zahrádek je omezena vyhláškou obce. Pokud ne, pak musí mít zavřeno v čase 23:00 – 06:00. Nebyl stanoven zákaz používání standardního (skleněného, porcelánového, keramického apod.) nádobí.

5. 6. 2020
Zdroj
b
V podmínkách pro provoz venkovních zahrádek je napsáno, že zákazníci jsou usazeni tak, že mezi nimi je odstup alespoň 1,5 m, s výjimkou zákazníků sedících u jednoho stolu. Kolik lidí může sedět u jednoho stolu? Co se rozumí pod pojmem stůl? Může být více stolů sraženo?

Pravidla pro venkovní zahrádky nelimitují počet lidí sedících u jednoho stolu. Stolem se rozumí jeden stůl, ne sražení většího množství stolů k sobě.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Restaurace v Praze každoročně provozuje předzahrádku, za kterou pravidelně odvádí poplatky. Budou letos odpuštěny? Pokud ano, musí restaurace absolvovat standardní povolovací procedury? Mění se něco i pro stánkový prodej či farmářské trhy?

Žádné podobné centrální opatření přijato nebylo, je to na rozhodnutí konkrétních orgánů, zejména místních samospráv, které doporučujeme kontaktovat. V případě hl. m. Prahy však došlo k přijetí usnesením Zastupitelstva hl. m. Prahy č. 16/1 ze dne 16. 4. 2020, díky kterému se, s ohledem na vyhlášení nouzového stavu a následných přijatých karanténních opatření, automaticky odečítá místní poplatek za užívání veřejného prostranství za umístění restauračních předzahrádek za období od 14. 3. 2020 do 31. 12. 2020 a krom toho také nájemné, a to za období od 1. 3. 2020 do 31. 12. 2020. Povolovací procedury pro umístění předzahrádek musí restaurace absolvovat standardním způsobem.
Uvedeným usnesením se současně plošně promíjí místní poplatek za užívání veřejného prostranství umístěním dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování prodeje a služeb (jedná se např. o posezení před restaurací, stánkový prodej, nebo trhy) z důvodu mimořádné události. Je tedy odpuštěn poplatek dle §2, odst. 1, písm. c) vyhlášky hl. m. Prahy č. 5/2011 Sb. hl. m. Prahy, o místním poplatku za užívání veřejného prostranství, ve znění pozdějších předpisů, a to za období od 14. 3. 2020 do 31. 12. 2020. V tomto případě bude rovněž odečteno nájemné, avšak na základě žádosti jednotlivých nájemců s odkazem na snížení sazby místního poplatku na 0,- Kč.
Již otevřená restaurace či hospoda s předzahrádkou tedy nově do konce roku nemusí hradit poplatky spojené s provozem předzahrádky. Rozhodne-li se dále restaurace či hospoda otevřít předzahrádku, kterou dosud neměla, a standardním způsobem podstoupí předepsanou proceduru hl. m. Prahy, pak poplatky spojené s jejím provozem do konce roku nemusí hradit.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Platí pro kasina omezená otevírací doba?

Žádná omezení na otevírací dobu nejsou, tudíž mohou mít otevřeno 24h. Pokud by ale v rámci kasina byl otevřen i bar, pak se otevírací doba omezuje tak, že v čase mezi 23:00 a 6:00 musí být zavřeno.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Je možné, aby kuchař, který se nachází v prostředí, kde je vyšší teplota, roušku nepoužíval nebo používal nějak omezeně?

Výjimka z povinnosti nošení ochranného prostředku dýchacích cest se uplatní od 19. května na osoby, které vykonávají práci zařazenou rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví do kategorie třetí nebo čtvrté pro rizikový faktor pracovních podmínek zátěž teplem, a dále osob, jež vykonávají práci, která dosud nebyla kategorizována a u které lze předpokládat, že po provedení kategorizace bude z důvodu přítomnosti rizikového faktoru pracovních podmínek zátěž teplem spadat do kategorie třetí nebo čtvrté. Jedná se např. o profese v hutnictví, svářečství, sklářství apod. Další výjimka je stanovena pro zaměstnance po dobu, kdy vykonává práci na jednom místě, pracuje-li ve vzdálenosti nejméně 2 metry od jiné osoby. Do této kategorie spadají např. manuální práce u pásu či kancelářská práce. U kuchaře existuje zvýšené riziko kontaminace při práci s jídlem, tudíž je třeba zvýšených hygienických opatření a kuchaři roušky nosit musí.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jaká hygienická opatření musí přijmout kavárna s dětským koutkem, která je mimo OC?

Uplatní se pravidla stanovená pro vnitřní prostory provozovatelů stravovacích služeb. Prostory, kde si děti hrají, by měly být pravidelně dezinfikovány, děti by mezi sebou měly udržovat rozestupy 2 metry atd. Uplatní se tedy obdobné podmínky, které jsou stanoveny pro vnitřní sportoviště.

5. 6. 2020
b
Je možno mít v restauraci připravené prostřené stoly s příbory a skleničkami na stole, a to po předchozí dezinfekci po každém klientovi? Může mít personál místo roušky ochranný štít?

Pokud je režim restaurace nastaven tak, že s příbory na stole manipulují jen ti hosté, kteří u něj aktuálně sedí (tzn. že příbory nejsou např. ve společné nádobě, ze které si příbory mohou vzít i následující hosté), je možné mít stoly prostřeny ještě před příchodem hosta. Personál je povinen nosit prostředky ochrany dýchacích cest, je tedy umožněno místo roušky obléci ochranný štít.

5. 6. 2020
b
Platí omezená otevírací doba pro restaurace i v případě, že se jedná o soukromou uzavřenou akci typu svatba/rodinná oslava?

Ano, jedná-li se o provozovnu stravovacích služeb, pak vnitřní prostory musí být v čase 23:00 – 06:00 uzavřeny.

5. 6. 2020
Zdroj

Další služby (22)

b
Jaké jsou pokyny pro knihovny?

Knihovny musí:
– zajistit, aby pracovníci knihoven nosili rukavice při kontaktu s knihami a dalším podobným zbožím,
– u vstupu do knihovny zákazník provede dezinfekci rukou, přičemž dezinfekční prostředek zajistí provozovatel knihovny.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jaké jsou náležitosti k přepravě výstavních exponátů?

V době nouzového stavu se zakazuje volný pohyb osob na území celé ČR a doporučuje se zachovávat odstup od ostatních osob nejméně 2 metry, využívat při platbě bezhotovostní platební styk, zajistit zvýšená hygienická opatření (dezinfekce). Doprava výrobků není omezena. Je však potřeba zvážit, zda transport tohoto materiálu je bezpodmínečně nutný vzhledem k dané situaci a zda nelze odložit na pozdější dobu.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Objevují se požadavky, aby firmy na odpočet vody a elektřiny nevstupovali do domova důchodců, k seniorům, do domácností. Dá se to plošně zakázat? Je možné dále provozovat odečty energií?

Zakázat to zcela nelze, lze však udělat tzv. samoodečet a tento odečet odevzdat distributorovi. S dotazy ohledně elektřiny se obracejte přímo na Energetický regulační úřad www.eru.cz.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Může otevřít Mirakulum – venkovní areál s dětskými prvky, stánky s občerstvením? Celková venkovní plocha cca 9 ha.

Pro max. 300 osob (od 8. června 500 osob).

5. 6. 2020
Zdroj
b
Kdy může být otevřen fotoateliér? Je nutné, aby měli fotograf i osoby focené roušky?

Fotografování v provozovně (ateliéru) je povoleno od 20. dubna. Jde-li o portrétní fotografie, či fotografie novomanželů, je možné roušku během focení sundat.

5. 6. 2020
b
Kdy budou moci otevřít poutě?

Poutě mohou být zprovozněny pro max. 300 osob (od 8. června 500 osob).

5. 6. 2020
Zdroj
b
Musí mít zákazníci kadeřnictví, masážních salonů apod. roušky?

Ano. Povinnost nošení roušek je stanovena všem s konkrétními výjimkami stanovenými mimořádným opatřením MZ. Mezi ně zákazníci těchto služeb nepatří, čili roušky musí mít na sobě.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Dvě kadeřnice mezi sebou nemají rozestup 2 m, ale necelé dva metry – je možné řešit plexisklem mezi nimi?

Dá se předpokládat, že plexisklo by situaci vyřešilo, nicméně k dotazům, které se týkají hygienických opatření, je potřeba se obrátit na příslušnou Hygienickou stanici.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Je nutné po 11. květnu oděvy po vyzkoušení osobou v kabince uložit do karantény, jak je nařízeno pro zboží reklamované?

Mimořádné opatření MZ neuvádí povinnost uložit oblečení do karantény po každém jednotlivém vyzkoušení v kabince. Tato povinnost je stanovena pouze pro reklamace/vrácení zboží zákazníkem.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Venkovní sportoviště – motokros, motokárová dráha – je někde definován maximální počet lidí na sportovišti? Například když na okruhu jezdí už 2 lidé, mohou se na ten okruh připojit další?

Max. počet lidí na sportovišti je aktuálně stanoven na 300 osob (od 8. června 500 osob).

5. 6. 2020
Zdroj
b
Kdy je možné otevřít lanové centrum a bobovou dráhu?

Od 11. května, aktuálně pro 300 osob (od 8. června 500 osob).

5. 6. 2020
Zdroj
b
Od kdy a za jakých podmínek může otevřít provozovatel paintballového a laserového venkovního hřiště?

Tyto typy provozoven mohou otevřít 11. května, aktuálně do 300 osob (od 8. června 500 osob). Bude však potřeba dbát na řádnou hygienu a čištění použitého vybavení.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Od kdy je možné organizovat cvičení maminek s dětmi?

Od 11. května, kdy se otevřou všechna vnitřní sportoviště.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Tělovýchovná jednota (nezisková organizace) má v majetku chatu, na kterou by na konci května chtěla uspořádat výjezd za účelem členské brigády. Je toto možné?

Výjezd spolku do prostor, které má v majetku, není současnými opatřeními nijak omezen s výjimkou maximálního počtu účastníků hromadných akcí, který je na takové akce stanoven na max. 300 osob (od 8. června 500 osob).

5. 6. 2020
Zdroj
b
V mimořádném opatření MZ k vnitřním sportovištím je uvedeno, že je nutno omezit přítomnost zákazníků tak, aby byly mezi nimi rozestupy alespoň 2 metry s výjimkou oddělených organizovaných aktivit nebo skupin. Lze v případě kurzů jógy vyvodit, že v uzavřené skupině umístěné v sále u sebe cvičenci mohou být blíž než 2 metry?

Výjimku lze takto vyložit pro sporty, kde není možné jinak zajistit 2 metrovou vzdálenost. Jde např. o kontaktní sporty, týmové sporty, tanec apod. V případě jógy a obdobných cvičení jde naopak o individuální trénink, u kterého lze jednoduše zajistit dostatečnou vzdálenost mezi jednotlivými cvičenci, proto se v takových případech výjimka z minimálně 2 metrového odstupu neuplatní a je potřeba jej dodržet.

5. 6. 2020
Zdroj
b
V podmínkách na organizované tréninky sportovců se uvádí, že není nutné nosit prostředky ochrany dýchacích cest. Jak lze chápat organizované tréninky? Jsou pouze tréninky profesionálních sportovců?

Nenošení prostředků ochrany dýchacích cest se do 10. května týkalo pouze profesionálních sportovců. Od 11. května je tato možnost stanovena pro organizovaný trénink sportovců na venkovním i vnitřním sportovišti, nehledě na to, zda jsou profesionálové, nebo se jedná např. o sportovní kroužek.

5. 6. 2020
b
Od pondělí 11. května se povolují školy tance. Myslí se tím i párového tance?

Na vnitřních sportovištích musí být mezi zákazníky zajištěny rozestupy alespoň 2 metry s výjimkou oddělených organizovaných aktivit nebo skupin. Párové tance však lze považovat za oddělenou organizovanou aktivitu, proto je možno provozovat i je. V takovém případě je však nutné, aby měly páry prostředek ochrany dýchacích cest a mezi jednotlivými páry byla zajištěna dostatečná vzdálenost v tanečním sále. Doporučujeme rovněž jednotlivé páry nemíchat mezi sebou.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Trampolínové centrum, kde jsou od sebe návštěvníci více než dva metry, lze uplatnit výjimku z povinnosti nošení roušek?

Vstup na vnitřní sportoviště je povolen pouze s ochrannými prostředky dýchacích cest, s výjimkou organizovaných tréninků v rámci oddělených aktivit a skupin. Cvičení na trampolínách zjevně není organizovaný trénink v rámci oddělených skupin, proto se na ně výjimka neuplatní a zákazníci roušky nosit musí.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Kdy je možné otevřít zábavní park, který je v celý v interiéru a nacházejí se v něm skákací hrady, prolézačky, skluzavky, trampolíny, lezecké stěny apod.?

Pokud provozovatel zajistí dostatečné hygienické standardy, jak tomu má být ve vnitřních sportovištích, a v jeden okamžik je v provozovně max. 300 osob (od 8. června 500 osob), které budou dodržovat dostatečné odstupy a nosit ochranné prostředky dýchacích cest, pak je možné, aby byl otevřen. Upozorňujeme, že takovéto zařízení nemůže být otevřeno, je-li součástí nákupního centra.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Soukromá školka pod 30 dětí? Kdo jim může nařídit zavřít?

Dle vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, dle které se řídí i soukromé MŠ, lze provoz mateřské školy ze závažných důvodů a po projednání se zřizovatelem omezit nebo přerušit i v jiném období než jsou letní měsíce červenec a srpen. Za závažné důvody se považují organizační či technické příčiny, které znemožňují řádné poskytování předškolního vzdělávání. Informaci o omezení nebo přerušení provozu zveřejní ředitel mateřské školy na přístupném místě ve škole neprodleně poté, co o omezení nebo přerušení provozu rozhodne.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Musí mít roušky účastníci soukromých jazykových kurzů?

Povinnost nošení roušek je stanovena všem s konkrétními výjimkami stanovenými mimořádným opatřením MZ. Mezi ně účastníci soukromých kurzů nepatří, čili roušky musí mít na sobě. Výjimku mají za stanovených podmínek pouze školská zařízení a vzdělávací instituce poskytující jednoleté kurzy cizích jazyků s denní výukou při vzdělávání nebo poskytování poradenských služeb v rámci jedné místnosti, pokud je zachován rozestup nejméně 1,5 m.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jaká jsou hygienická pravidla pro konání mimoškolních kurzů jako školení apod.?

Hygienická pravidla pro kurzy a školení mimo vzdělávací instituce upravené opatřeními aplikovatelnými na školská zařízení nebyla zvláště stanovena, tudíž se na ně aplikují obecná hygienická pravidla, jako jsou 2 metrové rozestupy, dezinfekce prostor, umístění dezinfekčních přípravků pro použití účastníky kurzu, používání roušek apod.

5. 6. 2020
Zdroj

Přeshraniční pohyb (9)

b
Bude nějak ovlivněn obchod s dobytkem/prodej dobytka a následný převoz do zahraničí?

Konkrétní případ je třeba konzultovat s Ministerstvem zemědělství a Státní veterinární správou. Z hlediska současné koronavirové nákazy při dodržení nyní platných nařízení není obchodování se zvířaty a tudíž i jejich přeprava ohrožena. Pouze při čekání při kontrolách na hranicích na některých přechodech je z hlediska ochrany zvířat proti jejich týrání ohrožena maximální povolená délka jejich přepravy, ale zde by mělo platit jejich přednostní odbavení, což platí i při běžných situacích. Jinak zpracovatelský masný průmysl potřebuje surovinu pro zásobování fungující obchodní sítě, která má však trochu jiné toky surovin (i masných) – omezené velkoobchodní dodávky do hromadného stravování (školní, závodní a veřejné jídelny, restaurace, hotely, rekreační a lázeňská zařízení atd.) a naopak zvýšené dodávky do maloobchodní sítě z důvodu zvýšeného domácího stravování obyvatelstva. Jedná se nejen o tuzemský masný průmysl, ale i zahraniční, kam je smluvně dodávána část tuzemské živočišné produkce – např. i mléka. Současná opatření zatím významně neomezují tuzemský ani zahraniční obchod se zvířaty.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Pokud se vrátí rodinní příslušníci ze zahraničí, musí jít do karantény i jejich rodinní příslušníci, se kterými jsou na území ČR v jedné domácnosti?

Ne. Pokud možno si vyčleňte samostatný pokoj a od ostatních členů rodiny se izolujte. A opět pro vás i ostatní členy domácnosti platí zvýšená hygienická pravidla pro všechny členy domácnosti a používání ochranných pomůcek. Zároveň je třeba udržovat bezpečnou vzdálenost a zamezit fyzickému kontaktu.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Je nějak regulován nebo omezen dovoz zdravotnických prostředků do ČR?

Aby se vyřešil nedostatek OOP a zdravotnických prostředků potřebných v souvislosti se šířením koronavirové nákazy COVID-19, pokud jsou OOP a zdravotnické prostředky bez označení CE určeny ke vstupu na trh EU, měly by příslušné orgány dozoru nad trhem dané výrobky vyhodnotit, a pokud se zjistí, že jsou v souladu se základními požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost stanovenými v příslušných právních předpisech, měly by uvedené orgány přijmout opatření umožňující uvedení takových OOP a zdravotnických prostředků na trh Unie po omezenou dobu nebo po dobu, během níž oznámený subjekt provádí postup posuzování shody.
Více informací lze nalézt na následujících internetových stránkách Celní správy: https://www.celnisprava.cz/cz/dalsi-kompetence/ochrana-spolecnosti-a-zivotniho-prostredi/aktuality/Stranky/17032020_dovozOOP.aspx

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jak postupovat v případě dovozu zdravotnických prostředků (roušek) do ČR roušky přes Německo, případně na koho se obrátit?

Některé země EU začaly uplatňovat zákaz „vývozu“ ochranných osobních pomůcek (ochranné brýle, obličejové štíty, roušky, respirátory třídy FFP2 a FFP3, ochranné oděvy a obleky, ochranné rukavice kategorie III) do jiných států EU, které jsou zásadní pro zabránění šíření koronaviru.
Pokud budete dovážet takovéto zboží ze zemí mimo EU a zboží je převáženo přes jiný členský stát EU, doporučujeme nechat si ve státě EU propustit zboží do režimu tranzitu a finální celní řízení (propuštění do volného oběhu) provést až v České republice.
Z celního hlediska sice existuje možnost propustit zboží do volného oběhu v jakékoli zemi EU, přes kterou je zboží dopravováno, nicméně pak bude muset tato země uplatnit zákaz přepravy („vývozu“) ze svého území. V takovém případě se tedy vystavíte nebezpečí, že příslušné celní orgány již nedovolí převoz tohoto zboží do České republiky. Z tohoto důvodu doporučujeme, jak je uvedeno výše, zboží propustit do režimu tranzitu. Objevily se rovněž obavy, že Celní správa ČR bude zmíněné zboží při „dovozu“ zajišťovat a nebude je propouštět. K této záležitosti naleznete více informací na stránce https://www.celnisprava.cz/cz/dalsi-kompetence/ochrana-spolecnosti-a-zivotniho-prostredi/aktuality/Stranky/17032020_dovozOOP.aspx.
WCO zpracovala seznam států a jejich dočasných národních opatření ve vývozu a v dovozu osobních ochranných prostředků, zdravotnického či lékařského materiálu souvisejících s pandemií COVID-19.
– Export – http://www.wcoomd.org/en/topics/facilitation/activities-and-programmes/natural-disaster/list-of-countries-coronavirus.aspx
– Import – http://www.wcoomd.org/en/topics/facilitation/activities-and-programmes/natural-disaster/temporary-import-support-measures-adopted-by-members.aspx

5. 6. 2020
Zdroj
b
Je zapotřebí nějaká povolenka, dovozní licence na nákup z Číny a následný prodej ochranných obleků a zdravotnického materiálu související s koronavirem na území ČR a ostatních evropských zemí, potažmo celého světa?

Ano, dovozní licence je potřeba, více viz stránky Celní správy ČR. Náležitosti týkající se nákupu, nabídky, poptávky zdravotnických potřeb směřovat na CzechInvest, na e-mail: healtechsupport@czechinvest.org.

5. 6. 2020
Zdroj
b
CK – zájezd o 10 lidech, který se měl uskutečnit v červnu, přičemž část osob je v rizikové skupině 65+. Zaplatili si rezervaci, teď se jim ozvala cestovní kancelář, že voucher jim vystaví pouze po doplacení zálohy, a to na příští rok, a že pokud nezaplatí, tak je dá k soudu. Vzhledem k tomu, že část osob je v rizikové skupině, chtěli by spíše vrátit peníze. Jak mají postupovat?

Zejména záleží na tom, kdo je uveden jako objednatel/zákazník celého zájezdu v cestovní smlouvě. Pokud je objednatelem chráněná osoba – v tomto případě osoba 65+, pak by CK dle zákona č. 185/2020 Sb. (tzv. „Lex Voucher“) měla vrátit peníze.
Smlouva o zájezdu bývá často uzavřena ve prospěch více zákazníků. V tomto případě jeden zákazník (objednatel) vystupuje zpravidla jako smluvní strana, přičemž smlouvu o zájezdu uzavírá také ve prospěch dalších osob (spolucestujících), které na jejím základě mají právo čerpat služby cestovního ruchu. Ochranná doba tedy má účinky jen vůči tomu zákazníkovi, kterému vznikl nárok na vrácení plateb za zájezd. Tímto zákazníkem je zpravidla ten zákazník, který je stranou smlouvy o zájezdu a za zájezd uhradil jeho cenu. Pokud takový zákazník spadá do jedné ze zvláště chráněných skupin, může poukaz odmítnout jako celek a cestovní kancelář by mu měla celou finanční částku, na níž by měl jinak právo, vyplatit bez zbytečného odkladu v penězích.
Cestovní kanceláře jsou povinny s odbornou péčí sledovat vývoj toho, zda a jak jsou zaváděny a naopak uvolňovány restrikce pro cestování do jednotlivých nabízených destinací.
Požadavek na doplacení plné ceny zájezdu při vědomí, že zájezd nebude možné uskutečnit, je podle názoru ministerstva nejen jednáním v rozporu s dobrými mravy, ale mohl by být klasifikován jako nekalá obchodní praktika podle zákona o ochraně spotřebitele, tím spíše v případě, že cestovní kancelář požaduje doplatek zájezdu od zákazníka, který má právo ochrannou dobu odmítnout a cestovní kancelář již předem informoval, že tohoto práva využije.
V souvislosti s nabytím účinnosti Lex Voucher byla připravena pro cestovní kanceláře a profesní asociace metodická informace, ve které na výše uvedenou skutečnost MMR výslovně upozorňuje (bod č. 4). Nejen tato metodická informace, ale i další dokumenty, které zákazníkům pomohou se v současné situaci orientovat, je také dostupná webu MMR. Vzhledem k tomu, že shora uvedená metodická informace již byla rozeslána všem zainteresovaným subjektům, doporučujeme se v uvedené věci na cestovní kancelář opakovaně obrátit.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Cestovní kancelář pořádá autobusové zájezdy vč. poskytnutí stravovacích služeb pro 30 účastníků. Jsou podrobně upravená pravidla, jak přesně postupovat během zájezdu? (obsazenost autobusu, rozestupy v restauraci).

Nejsou. Pravidla jsou upravena pro stravovací služby. Stravování je možné do 25. května poskytovat pouze mimo provozovnu, uplatní se pak pravidla pro předzahrádky. Co se týká obsazenosti autobusu, uplatní se obecná pravidla dostatečných rozestupů, pravidelné dezinfekce autobusu apod.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Kde jsou odběrová místa a jaký je povolovací postup pro jejich otevření?

Seznam odběrových míst má v gesci Ministerstvo zdravotnictví. Povolení laboratořím pak uděluje Státní zdravotní ústav. Přehled testujících laboratoří. Vznik nových odběrových míst se aktuálně neplánuje.

5. 6. 2020
Zdroj
b
Jaké jsou podmínky stornování zájezdů?

Od 24. dubna je účinný zák. č. 185/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 na odvětví cestovního ruchu. Aplikuje se na zájezdy s termínem zahájení od 20. února 2020 do 31. srpna 2020.

  • Ochranná doba
    • Zákon stanoví ochranou dobu, o kterou se odkládá vrácení plateb uhrazených zákazníkem za zájezd, dojde-li k odstoupení od smlouvy o tomto zájezdu.
    • Ochranná doba se počítá ode dne doručení poukazu na zájezd zákazníkovi do 31. srpna 2021.
    • Je stanovena výjimka pro zdravotně postižené, nezaměstnané v evidenci ÚP, osoby těhotné, čerpající MD/RD, osoby starší 65 let, rodiče samoživitele pečující o nezaopatřené dítě, zaměstnance, který ke dni doručení oznámení pořadatele o využití ochranné doby nemohl po dobu nejméně 30 dnů konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele podle § 208 a 209 zákoníku práce, školy a školská zařízení
    • U těchto osob ochranná doba končí oznámením zákazníka o odmítnutí poukazu na zájezd.
  • Poukaz na zájezd
    • Pokud chce pořadatel využít ochrannou dobu, oznámí to písemně zákazníkovi a vystaví mu poukaz na zájezd nejméně v hodnotě veškerých plateb uhrazených zákazníkem. Poukaz na zájezd je platný do 31. srpna 2021.
    • Pořadatel předá zákazníkovi poukaz na zájezd v listinné podobě; v elektronické podobě je možné poukaz na zájezd zákazníkovi předat, jestliže byla původní smlouva o zájezdu uzavřena prostředky komunikace na dálku nebo s tím zákazník vyslovil souhlas.
    • Poukaz musí být zajištěn stejně jako klasická dovolená pro případ úpadku pořadatele zájezdu.
    • Zákazníci, kteří jsou součástí výše uvedených výjimek, můžou poukaz odmítnout a současně pořadateli vrátit dříve vydaný poukaz na zájezd.
  • Náhradní zájezd
    • Po dobu trvání ochranné doby na žádost zákazníka pořadatel nabídne zákazníkovi náhradní zájezd stejné nebo vyšší jakosti.
    • Je-li navrhovaný náhradní zájezd stejné jakosti, nesmí pořadatel požadovat od zákazníka nad rámec poukazu na zájezd doplacení případného rozdílu v ceně oproti původní smlouvě o zájezdu. Je-li navrhovaný náhradní zájezd vyšší jakosti, je zákazník povinen zaplatit rozdíl v ceně jen tehdy, jestliže pořadatel zákazníkovi nabídl současně také zájezd stejné jakosti a zákazník této nabídky nevyužil.
  • Konec ochranné doby
    • Ochranná doba končí, jestliže pořadatel nenabídl zákazníkovi náhradní zájezd do 30 dnů ode dne, kdy zákazník požádal pořadatele o nabídku náhradního zájezdu.
    • Peněžitý dluh pořadatele, jehož plnění bylo odloženo po dobu trvání ochranné doby, se považuje za splněný využitím poukazu na zájezd k úhradě ceny náhradního zájezdu, která není nižší než peněžní částka odpovídající hodnotě veškerých plateb uhrazených zákazníkem za původní zájezd.
    • Pokud zákazník nepožádá pořadatele o náhradní zájezd nebo nevyužije nabídky pořadatele k uzavření smlouvy o zájezdu, vrátí pořadatel zákazníkovi veškeré uhrazené platby nejpozději do 14 dnů od skončení ochranné doby, tzn. do 14. září 2021.
  • Odstupné (mimo výše uvedený režim, v případě, že má zákazník např. sociální a finanční potíže, nebo obavy cestovat)
    • Pokud zákazník od smlouvy odstoupil na základě standardního režimu (§ 2533 občanského zákoníku) a zaplatil odstupné (storno poplatky), může pořadatele do 3 měsíců zažádat o poukaz na zájezd v hodnotě min. 10 % zaplaceného odstupného. Poukaz na zájezd bude moci zákazník využít k úplné nebo částečné úhradě ceny náhradního zájezdu. Takový poukaz vydá pořadatel do 14 dnů ode dne, kdy zákazník požádal pořadatele o vydání poukazu na zájezd.
    • Takový poukaz má platnost min. 12 měsíců od svého vydání.
    • Na takový poukaz se neuplatní ustanovení o ochranné době a poukazu na zájezd s výjimkou povinnosti pořadatele vydat zákazníkovi poukaz na zájezd v listinné/elektronické podobě a tento poukaz zajistit pro případ úpadku pořadatele.
  • Práva spotřebitelů
    • Informační materiál týkající se práv spotřebitelů v oblasti zájezdů a dalších služeb cestovního ruchu v době koronaviru shrnuje web České obchodní inspekce.
5. 6. 2020
Zdroj

Ochrana osobních údajů (13)

b
V jakém rozsahu mohou orgány ochrany veřejného zdraví za současného stavu nouze shromažďovat, analyzovat a uchovávat citlivé údaje o prokazatelně nebo pravděpodobně nakažených či nemocných osobách?

Pravidla stanovená Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (Nařízení GDPR) upravují takovou mimořádnou situaci v článku 9 odst. 2 písm. I), podle kterého lze zpracovávat údaje o zdravotním stavu osob, jestliže je to nezbytné z důvodů veřejného zájmu v oblasti veřejného zdraví a ochrany před vážnými přeshraničními hrozbami. Recitál 46 Nařízení GDPR výslovně zmiňuje monitorování pandemií. Konkrétní situace zahrnující zpracování osobních údajů, jejich rozsah a dobu ukládání upravuje zákon o ochraně veřejného zdraví.

Příslušné orgány veřejného zdravá jsou oprávněny provádět epidemiologická šetření zaměřená zejména na ověření diagnózy a zjištění ohniska nákazy. Osoby jsou povinny sdělit příslušnému orgánu na jeho výzvu okolnosti důležité v zájmu podobných šetření.

22. 4. 2020
Zdroj
b
V souvislosti s jakými opatřeními v rámci boje proti nákaze COVID-19 je nutné zpracovávat osobní údaje?

Zpracovávat osobní údaje může být nezbytné např. při:

  • trasování pohybu nakažené osoby pro dohledání dalších možných nakažených,
  • informování obyvatel prostřednictvím mobilních komunikačních sítí (zasílání varování a výzev ve formě SMS zpráv).
22. 4. 2020
Zdroj
b
Je možné v této době nákazy COVID-19 neomezeně zpracovávat osobní údaje?

Ne. Evropský sbor pro ochranu osobních údajů zdůrazňuje, že i v této mimořádné době musí správci a zpracovatelé zajistit ochranu osobních údajů subjektů údajů. Měly by být všestranně zohledněny záruky zákonného zpracování osobních údajů a ve všech případech by mělo být pamatováno na skutečnost, že jakékoliv opatření v dané souvislosti musí respektovat obecné zákonné zásady a nesmí být nevratné.

Stav nouze je okolnost, která může legitimizovat omezení svobod všem jen za předpokladu, že tyto restrikce budou úměrné a omezené jen na dobu nouze.

22. 4. 2020
Zdroj
b
Na základě jakého právního titulu je možné zpracovávat osobní údaje v souvislosti s nákazou koronaviru?

Zpracovávat osobní údaje v souvislosti s koronavirem je možné především na základě článku 6 odst. 1 písm. e) Nařízení GDPR, tzn. pokud je zpracování nezbytné pro splnění úkolu prováděného ve veřejném zájmu nebo při výkonu veřejné moci, kterým je pověřen správce.

Zpracování zvláštní kategorie osobních údajů (údajů o zdravotním stavu) je možné na základě článku 9 odst. 2 písm. i) Nařízení GDPR, tj. zpracování nezbytné z důvodů veřejného zájmu v oblasti veřejného zdraví, jako je ochrana před vážnými přeshraničními zdravotními hrozbami nebo zajištění přísných norem kvality a bezpečnosti zdravotní péče a léčivých přípravků nebo zdravotnických prostředků, na základě práva Unie nebo členského státu, které stanoví odpovídající a zvláštní opatření pro zajištění práv a svobod subjektů údajů, zejména služebního tajemství.

Na nezbytnost zpracování osobních údajů v době pandemie upozorňuje i recitál 46, který ve své druhé části obsahuje tvrzení, že některé druhy zpracování mohou sloužit jak důležitým důvodům veřejného zájmu, tak životně důležitým zájmům subjektu údajů, např. je-li zpracování nezbytné pro humanitární účely, včetně monitorování epidemií a jejich šíření.

22. 4. 2020
Zdroj
b
Může zaměstnavatel odkrýt kolegům nebo externím osobám, že je zaměstnanec nakažen COVID-19?

Zaměstnavatelé by měli informovat personál o případech nákazy COVID-19 a přijmout ochranná opatření, neměli by však sdělit více informací, než je nutné. V případech, kdy bude nezbytné uvést jména nakažených zaměstnanců (např. kvůli prevenci) a národní právo to dovoluje, musí být dotčení zaměstnanci předem informováni a je třeba chránit jejich důstojnost a integritu.

22. 4. 2020
Zdroj
b
Může zaměstnavatel v současné situaci zjišťovat údaje o zdravotním stavu zaměstnanců, např. při nástupu do práce?

Ano, v konkrétních situacích je zaměstnavatel povinen postupovat tak, aby předcházel rizikům, odstraňoval je nebo minimalizoval – mluví se o tzv. prevenční povinnosti. Zaměstnavatel je tedy v situaci ohrožení povinen přijmout potřebná ochranná opatření odpovídající okolnostem.

Zaměstnavatel musí také v rámci preventivní povinnosti informovat o rizicích vhodným způsobem ostatní zaměstnance. Takové riziko může spočívat v tom, že se na pracovišti vyskytuje nebo vyskytovala nakažená osoba. Tehdy zaměstnavatel postupuje tak, že určí veškerá nezbytná opatření. Skutečnosti o konkrétní osobě sděluje zaměstnavatel pouze v rozsahu nezbytném k ochraně zdraví, vždy tak, aby nebyla dotčena důstojnost a integrita této osoby.

22. 4. 2020
Zdroj
b
Může zaměstnavatel vyžadovat od návštěvníků firmy nebo zaměstnanců konkrétní informace o zdraví v souvislosti s nákazou COVID-19?

Zvláštní uplatnění zde naleznou hlavně zásady proporcionality a minimalizace údajů. Zaměstnavatel by měl požadovat zdravotní informace jen v rozsahu povoleném národním právem.

22. 4. 2020
Zdroj
b
Jaké má správce povinnosti v souvislosti se zpracováním a ochranou osobních údajů, které musí navíc zpracovávat v souvislosti s nákazou koronaviru?

Zákonnou povinností správců je zpracovat analýzu rizik požadovaných operací zpracování osobních údajů a při zavádění zpracování postupovat transparentně, tedy řádně vysvětlit potřební opatření. Tím mimo jiné odstraní případné pochybnosti o probíhajícím zpracování údajů a neodůvodněnosti zásahů do soukromí.

Další postup je shodný s běžnými činnostmi zpracování osobních údajů, to je např. vypracování záznamů o činnostech zpracování, definování právního titulu a účelu zpracování, informování subjektů údajů apod.

22. 4. 2020
Zdroj
b
Na základě čeho mohou mobilní operátoři trasovat pohyb nakažených osob?

V současné době (ke dni 20. dubna 2020) stále platí nouzový stav, který byl vyhlášen usnesením vlády. Jedná se o období, kdy je možné na nezbytně nutnou dobu a v nezbytně nutném rozsahu omezit některá práva a svobody. Tzv. trasování je umožněno usnesením vlády č. 250 ze dne 18. března 2020 k zajištění zvýšené ochrany obyvatel.

22. 4. 2020
Zdroj
b
Mohou orgány veřejného zdraví vyžadovat a pracovat např. s lokalizačními údaji mobilního telefonu, údaji od telekomunikačních operátorů nebo údaji od bank?

Pokud je to nezbytné ke zjištění ohniska nákazy, mohou orgány ochrany veřejného zdraví požadovat u telekomunikačních operátorů a bank údaje o pohybu osob vyplývající z lokalizačních údajů zjištěných z mobilního telefonu nebo platebních karet. Dotčené osoby musí být o takovém opatření informovány. Vždy by mělo být upřednostněno zpracování anonymizovaných údajů.

Zároveň musí být respektovány obecné zásady shromažďování osobních údajů včetně přiměřenosti těchto opatření a omezení doby trvání takového opatření na nezbytnou dobu. Vždy by měla být upřednostněna nejméně vtíravá řešení s ohledem na konkrétní sledovaný účel.

22. 4. 2020
Zdroj
b
Jaké instituce patří mezi orgány veřejného zdraví?

Mezi orgány veřejného zdraví lze zařadit:

  • krajské hygienické stanice,
  • Ministerstvo zdravotnictví,
  • Ministerstvo vnitra,
  • Ministerstvo obrany,
  • apod.
22. 4. 2020
Zdroj
b
Kdo může zpracovávat osobní údaje v souvislosti se šířením nákazy koronaviru?

K získávání a zpracovávání osobních údajů v souvislosti s šířením nákazy jsou podle zákona o ochraně veřejného zdraví oprávněny orgány ochrany veřejného zdraví. Takové zpracování osobních údajů může probíhat pouze na základě jejich pokynů.

22. 4. 2020
Zdroj
b
Proč musejí být zpracovávány lokalizační osobní údaje šiřitelů nákazy koronaviru?

Zpracování osobních údajů umožňujících předchozí lokalizaci osob je nezbytné pro dohledání dalších osob, které mohly být s šiřitelem nákazy ve styku.

22. 4. 2020
Zdroj

Ostatní (7)

b
Internetový obchod vydává zboží přes okénko. Může stejným okénkem přijímat i reklamace?

Ano, při zajištění zvýšených hygienických standardů.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Lze vykonávat živnost, když v průběhu nouzového stavu vyprší osvědčení/oprávnění k provozování činnosti?

Podnikání bez oprávnění není možné. Živnostenské oprávnění lze prodloužit po dohodě s živnostenským úřadem, preferuje se elektronická komunikace.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Když provozovna uzavře jednu svou část, aby se dostala pod 5 000 m^2, je to v pořádku?

Ne.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Jsou povolena soudní řízení?

Ano.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Je možné odložení splátky úvěrů?

Je třeba se obrátit na příslušnou banku. Zástupci bank se dne 12. 3. 2020 dohodli na tom, že lidem, kterým život zkomplikovala koronavirová epidemie, umožní tříměsíční odklad splátek hypoték a spotřebitelských úvěrů. Primárně se přitom banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Jakým způsobem ukončit živnostenské podnikání, když jsou živnostenské úřady zavřené?

Žádost o ukončení živnostenského podnikání (resp. žádost o zrušení živnostenského oprávnění) lze podat živnostenskému úřadu e-mailem, zasláním do datové schránky nebo písemně poštou. Nemá-li email zaručený elektronický podpis, je třeba podání doplnit písemně do pěti dnů, případně později, jakmile to situace dovolí. Po dobu trvání nouzového stavu však toto nebude živnostenskými úřady vyžadováno.

10. 4. 2020
Zdroj
b
Kde lze stáhnout formulář k ukončení živnostenského podnikání?

Formulář je na webu MPO k dispozic v dokumentu Jednotný registrační formulář. V případě oznámení o přerušení provozování živnosti použijte Změnový list. Přerušení provozování živnosti nutně nemusí být oznámeno úřadu na oficiálním formuláři, postačí pokud z podání bude jednoznačně patrno, kdo jej činí.

10. 4. 2020
Zdroj

Load More

Štítky
Antivirus daně ekonomika Evropská komise finanční příspěvky hranice informační systémy karanténa maloobchod mzdy nemovitosti obchody opatření pendleři PES podpora povolení Praha smlouva stravovací služby technologie testování uvolnění opatření vakcína zaměstnanci zpracování v EU zákaz zálohy na SP a ZP úvěr ČMZRB
  • O projektu
  • Kontakt
  • GDPR
Tento informační web Vám přináší portál Živéfirmy.cz
  • Praktické příručky
  • Otázky a odpovědi
  • Kalendář
  • Formuláře
  • Odkazy
  • Články
    • Obecné informace
    • Oficiální sdělení
  • Home
  • O projektu
  • Typography
  • Kontakt
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.Souhlasím