Sunday, October 24, 2021
Obecné informace

Rada vlády pro zdravotní rizika projednala nová pravidla pro karanténu a testování

14 září, 2020

Odborné skupiny při Ministerstvu zdravotnictví zabývající se řešením epidemie covid-19 připravily úpravy metodického opatření pro nařizování karantény a algoritmů testování.

Změna pro osoby, které byly v úzkém kontaktu s nakaženým. Pokud bude mít covid-19 pozitivní pacient i jeho kontakt po celou dobu nasazenou roušku přes ústa i nos (vyjma kontaktu kratšího než 15 minut nebo na větší vzdálenost než 1,5 metru) a osoba v kontaktu nemá příznaky, nově nebude muset do karantény.

Změna pro nařizování karantény u osob, které již prodělaly onemocnění covid-19. Minimální délku imunity po prodělané nemoci lze považovat období 90 dnů. Pokud v těchto 90 dnech daná osoba bude v kontaktu s nemocným, nebo přijede ze zemí s vysokým výskytem onemocnění, nemusí nově do karantény.

Změna v algoritmu testování. Asymptomatický kontakt, který je v karanténě, bude podroben testování nově 4. až 5. den od kontaktu. Důvodem je, že test v prvních třech dnech byl u bezpříznakové osoby moc brzy, existovalo zde vysoké riziko nezachycení pozitivity.

Změny vstupují v účinnost v úterý 15. 9. 2020.

Metodiky, postupy a další informace v tiskové zprávě Ministerstva zdravotnictví.