Wednesday, October 27, 2021
Obecné informace

Kurzarbeit potřebujeme od Nového roku, shodli se odbory a zaměstnavatelé

04 prosince, 2020

Zástupci odborů a zaměstnavatelů se shodli na tom, že by měl být kurzarbeit, kdy lze zkrátit pracovní dobu zaměstnance a ušlý zisk firmám částečně uhradí stát, účinný už od ledna 2021. Vláda to opakovaně slíbila, teď ale hrozí další odklad. Zaměstnavatelé i odbory proto apelují na poslance, aby urychlili jednání o legislativní podobě kurzarbeitu.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navrhuje, aby stát vyplácel na zaměstnance až osmdesát procent jeho výdělku, a to do výše 1,5násobku průměrné mzdy. Právě to vyhovuje odborářům i firmám. Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Českomoravská konfederace odborových svazů apelují na poslance, aby projednávání zákona urychlili.

Průzkumy Svazu průmyslu a dopravy ČR dlouhodobě ukazují, že firmám nástroj jako je kurzarbeit, nesmírně pomáhá. Neustále roste význam programu Antivirus A a B napříč firmami všech velikostí. Prokazatelně pomáhá podnikům udržet si klíčové zaměstnance, pro které nemají přechodně dostatek práce a budou je potřebovat pro rozjezd po skončení krize. Legislativně ukotvený kurzarbeit by program Antivirus efektivně nahradil.

Více na: www.businessinfo.cz/clanky/kurzarbeit-potrebujeme-od-noveho-roku-shodli-se-odbory…