Wednesday, October 27, 2021
Obecné informace

Jak se uvolňuje podle PES? Obchody i restaurace v Česku už otevřely

03 prosince, 2020

Na Covid-19 v Česku dohlíží PES. Ministerstvo zdravotnictví zavedlo systém opatření platných pro různé fáze pandemie. Protiepidemický systém (PES) má pět stupňů pohotovosti. Česko bylo v polovině listopadu v pátém fialovém stupni, od té doby se ale restrikce postupně ruší. Obchody a restaurace otevřely z rozhodnutí vlády najednou, a to ve čtvrtek 3. prosince (ve třetí fázi).

Každou fázi určuje hodnota rizikového skóre, které si můžete sami spočítat.

Nejvyšší riziko je potenciálně na čísle 100, při skóre 62 navrhl ministr zdravotnictví Jan Blatný vládě první zmírnění restrikcí, které nastalo v pondělí 23. 11. V posledním listopadovém týdnu byla Česká republika na čísle 57, proto přišlo další výrazné uvolnění od 3. prosince. Sněmovna také umožnila vládě prodloužit nouzový stav (zatím do 12. prosince).

V pondělí 23. 11. se částečně otevřely školy, prezenční výuka se týká speciálních škol a 1. stupně ZŠ. V prosinci k nim přibyly 1. ročníky vysokých škol. Takzvaná rotační prezenční výuka (skupiny žáků a studentů se střídají po týdnu) teď probíhá na středních školách i na druhém stupni ZŠ. Noční zákaz vycházení se nejprve posunul na 23. hodinu a 3. prosince byl zcela zrušen.

Aktuálně se mohou konat svatby, pohřby, bohoslužby či náboženská shromáždění v maximálním počtu 20 lidí. V posledním listopadovém týdnu byl umožněn také venkovní prodej vánočních stromků, kaprů a vánočních ozdob. Čtvrtý i třetí stupeň umožňují konání koncertů, divadelních, filmových a jiných uměleckých představení včetně cirkusů a varieté, jenže zatím stále bez přítomnosti diváků.

Více na: www.businessinfo.cz/clanky/jak-uvolnovat-podle-pes-obchody-i-restaurace-otevrou-najednou/