Tuesday, October 19, 2021
Oficiální sdělení

Vláda upravila povinnost nošení ochrany dýchacích cest a prodloužila Antivirus

23 února, 2021

Vláda rozhodla o povinném nošení respirátorů nebo dvou chirurgických roušek v MHD, na zastávkách, v obchodech, provozovnách služeb nebo v ambulancích, a to od 25. února.

  • Respirátor nebo jednu zdravotnickou roušku budou muset od čtvrtka lidé nosit ve všech prostorách staveb či venku, když jsou rozestupy menší než 2 metry.
  • Výjimku z nošení respirátoru mají podle ministra Blatného děti do 15 let. Budou ale muset nosit chirurgické roušky.
  • Do konce února bude ještě tolerována i jiná ochrana dýchacích cest než respirátor nebo chirurgická rouška.

Od půlnoci ze středy na čtvrtek začne opatření platit pro návštěvu obchodů, zdravotnických zařízení ambulantní péče, zařízení sociálních služeb, cestování v prostředcích veřejné dopravy, ale také pro mezinárodní letiště, nástupiště, přístřešky a čekárny veřejné dopravy a motorová vozidla, pokud v nich pojedou lidé z více domácností.

Vláda rozhodla také o dalším prodloužení podpůrného programu Antivirus do 30. dubna 2021 či o dalším bezplatném poskytnutí osobních ochranných prostředků pro zaměstnance škol a pro osoby ohrožené chudobou.

Do karantény nově v případě rizikového kontaktu nebudou muset lidé, kteří prošli nejméně dva týdny předtím kompletním očkováním nebo sami covid-19 v uplynulých 90 dnech prodělali a nemají žádné příznaky.

Více v: