Wednesday, October 27, 2021
Obecné informace

Program na podporu zaměstnanosti pokračuje. Stát podpoří cestovní kanceláře

24 února, 2021

Od března funguje program ochrany zaměstnanosti Antivirus, který má pomoci firmám ochránit pracovní místa. Stát prostřednictvím Úřadu práce ČR kompenzuje firmám vyplacené prostředky na mzdy a platy. Opatření pomáhá zaměstnavatelům lépe zvládnout současnou situaci a nemusejí sahat k propouštění. Vláda ČR se v únoru 2021 dohodla, že budou Antivirus A a B prodlouženy minimálně do konce dubna. Důvodem prodloužení programu je nepříznivá epidemická situace i dosud neukončená jednání o kurzarbeitu, který je v současné době ve Sněmovně.

Kompenzace náleží:

zaměstnavatelům, jejichž hospodářská činnost byla ohrožena v důsledku šíření nákazy, a to na straně zaměstnavatele i na straně zaměstnanců.

Pro nárokování je třeba splnit následující podmínky:

  • zaměstnavatel striktně dodržuje zákoník práce,
  • zaměstnanec nesmí být ve výpovědní lhůtě a nesmí mu být dána výpověď,
  • týká se firem v podnikové sféře, zaměstnanci musí být v pracovním poměru a musí se účastnit nemocenského a důchodového pojištění,
  • zaměstnavatel musí vyplatit mzdu a odvést odvody.

Více na: https://www.mpsv.cz/antivirus

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) zveřejnily první výzvu z programu COVID Záruka CK, který vznikl ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj. Má zmírnit dopady koronaviru na cestovní ruch a cestovní služby. Podpora se bude poskytovat formou bankovních záruk vystavených ČMZRB, které cestovní kanceláře místo vlastních financí využijí pro povinnou spoluúčast na povinném pojištění ochrany proti úpadku.

Více na: www.mpo.cz/…/program-covid-zaruka-ck–259719/